Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

“Burger Glitch” 2 Kategoride Altın Aslan Kazandı [Cannes Lions 2022]

“Burger Glitch” 2 Kategoride Altın Aslan Kazandı [Cannes Lions 2022]

Burger King ve Ogilvy işbirliğiyle hazırlanan "Burger Glitch" kampanyası, Cannes Uluslararası Yaratıcılık Festivali'nde marka deneyimi & aktivasyonu ve mobil kategorilerinde altın aslan kazandı. 

Burger King ve Ogilvy işbirliğinde Brezilya’da gerçekleştirilen ve büyük bir çoğunluğunu Y ve Z kuşağının oluşturduğu oyuncuları hedeflediği kampanya ile Cannes Uluslararası Yaratıcılık Festivalinde marka deneyimi & aktivasyonu ve mobil kategorilerinde altın aslan kazandı. 

Covid-19 pandemisiyle birlikte hızlı servis restoranları için mobil uygulamaların daha fazla önem kazanmasıyla yaratıcı işler çıktığını görüyoruz. ‘’Burger Glitch’’ kampanyası tam olarak ‘’post-pandemic’’ stratejisine odaklanmış. Sırasıyla %87’si ve %83’ü düzenli olarak oyun oynayan Z ve Y kuşaklarının aşina olduğu bug’lar ve glitch’ler üzerinden yaratılan kampanya Burger King’in mobil varlığını genişletmesine yardımcı oluyor.

Mayıs ayında başlatışan ‘’Burger Glitch’’ kampanyası, kullanıcıları %40’a varan indirimlerden yaralanmak için uygulama içine yerleştirilen ‘’glitch’’leri bulmaya ve sosyal medyada paylaşmaya teşvik ediyor. Kampanyanın başlamasıyla birlikte Burger King’in mobil uygulmasına giriş yapan herkese uygulama içindeki hataları bulma teklifi yapılıyor. Uygulama ayrıca kullanıcıları buldukları hataları #BugKing hashtag’ini kullanarak paylaşmaya teşvik ediyor. Hataları bulup sosyal medyada paylaşanlar ise indirim kuponu kazanıyor. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları gören farklı kullanıcılar ise hataları uygulamanın neresinde bulabileceğini öğreniyor ve işlemleri tekrarlıyor.

Burger King, kampanyayı desteklemek amacıyla kendi burgerlerinin ve sandviçlerinin de glitch’li versiyonlarını üretti. Bu hatalı burgerler Brezilya’daki bazı restoranlarda servis edildi ve Brezilyalı oyun yayıncılarına teslim edildi.

 

 

Credits

Agency: DAVID São Paulo
Global CCO: Pancho Cassis
Global COO: Sylvia Panico
Global PR Director: Sandra Azedo
ECD: Edgard Gianesi, Renata Leão
Creative Director: Fabrício Pretto, Rogério Chaves
Creative: Renato Simon, André Mezzomo
Account: Carolina Vieira, Cacá Franklin, Larissa Zanardi, Carol Cury
Producer: Fernanda Peixoto, Tuna Canepari, Ana Beatriz Duarte
Planning: Luciana Mendes, Carolina Silva, Angel Pinheiro
Media: Marcia Mendonça, Thomaz Chamiso, Leonardo Berenguer, Pedro Graça, Victor Fortes, Guilherme Garcia
Innovation and Tech: Toni Ferreira, Gustavo Nanes, Arthur Gregolini
Social Media: Maike Maio, Marcelo Reis
Content: Bruno Gonçalves, Bruno Portela, Fernanda Angelo, Gabriella Machado, Ully Correa, Natália Ferrini, Maiara Amaral, João Capusso
Data Intelligence: Mailson Dutra, Ana Veiga

Client Approval: Ariel Grunkraut, Juliana Cury, Daniel Packness, Thata Martins, Jade Solano

Producer Company: Vetor Zero
Director: Gabriel Nóbrega, Alberto Lopes, Sergio Salles
Sound Producer: Hefty

Görsel: Burger King