Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Boya Katmanlarının İçinde Yaşayan Figürler

Boya Katmanlarının İçinde Yaşayan Figürler

Golsa Golchini, kalın boya katmanlarıyla oluşturduğu manzaraların arasına minik figürler ekleyerek kendi özgün stilini ortaya koyuyor.

Tuval üzerine spatulayla yoğun boya katmanları uygulamak geleneksel bir yöntem gibi görünse de bu teknikle çağdaş resimler de yapmak mümkün. Alena Shymchonak’ın yoğun boya katmanlarıyla tasvir ettiği neşeli plaj manzaraları bunun en güzel örneğiydi. Yine Jason Anderson’ın pikselli manzara resimleri, Salman Khoshroo’nun figürleri ve Fabio La Fauci’nin portrelerinde seramik yardımıyla yarattığı boya katmanı etkisi yakın zamanda yer verdiğimiz bu türden çalışmalardı. Şimdi Alena Shymchonak’ın işlerine benzer ama daha küçük kompozisyonlar üreten Golsa Golchini çalışmaları var karşımızda. 

Golsa Golchini, dijital ortamda hazırladığı figürü tuval üzerine transfer ediyor

Çalışmalarını Milano’da sürdüren İranlı sanatçı Golsa Golchini, minyatür figürleri boya katmanlarından yapılmış manzaraların içine yerleştiriyor. Sanatçı, kalın bir akrilik boya katmanı ile dalga, gökyüzü, buzlu yüzey gibi alanlar yaratıyor. Daha sonra dijital olarak hazırlayıp çıktısını aldığı minyatür figürleri tuvaldeki bu soyut manzaranın içine elle transfer ediyor. Golsa Golchini, yapıtlarının herkesin ortak yönü olan günlük yaşam hakkında izleyiciyle iletişim kurma yolu olduğunu belirtiyor.

Golsa Golchini’nin çalışmalarına Instagram’ı ve Return on Art platformu üzerinden göz atabilirsiniz.

Görsel: Instagram