Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi  [29 Mayıs]

Bigumigu Pazar Gazetesi [29 Mayıs]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

YAŞAM

Chewbacca maskesi takan kadın haftanın yıldızı oldu

ABD’nin Teksas eyaletinden Candace Payne adlı bir kadın, oğluna aldığı Chewbacca maskesini denedi, kahkaha krizine boğuldu, Facebook’tan canlı yayınladı ve gerisi tarih oldu. Payne’in 19 Mayıs tarihinde otoparkta aracı park halindeyken çektiği video neşeli video, kısa sürede bir internet viraline dönüştü ve 150 milyondan fazla görüntülenerek Facebook’un bugüne denk en fazla izlenen canlı videosu oldu. Payne, videoyla yakaladığı popülaritenin ardından Mark Zuckerberg tarafından Facebook’a davet edildi. Daha sonra CBS kanalında yayınlanan The Late Late Show with James Corden programına çıktı, Star Wars: The Force Awakens filminin yönetmeni J.J. Abrams ile bir skeçte oynadı ve Chewbacca karakterini canlandıran Peter Mayhew ile tanışma fırsatını yakaladı.

#

Esrarla kafayı bulan koyunlar köyü birbirine kattı

Galler’in Swansea kentine bağlı Rhyndypandy köyünde, otladıkları sırada daha önce yakınlarda bulunan yasadışı bir fabrikaya ait esrar kalıntılarını yiyen koyunlar köyün altını üstüne getirdi. Bölge yetkilisi Ioan Richard, otlarken esrar kalıntılarını yiyen koyunların köyde büyük hasara yol açtığını söyledi. Richard “Koyunlar sokaklarda bir o yana bir bu tarafa koşuyor, bahçelere giriyordu, hatta bir tanesi bir eve girip evi berbat etti,” dedi.

<görsel: Görsel: Dailymail.co.uk

Obama, Anthony Bourdain ile Vietnam’da noodle yedi

Çin’in giderek artan gücünün önünü kesmek hedefiyle, Vietnam’a uzun süredir uygulanan silah ambargosunu kaldırmak üzere Hanoi’ye giden Barack Obama, CNN’deki Parts Unknown programıyla tanınan ünlü şef Anthony Bourdain ile noodle yedi ve bira içti. Toplam yalnızca 6 dolar tutan akşam yemeğinin belgelendiği program, ABD’de Eylül ayında yayınlanacak.

The President's chopstick skills are on point . #buncha #hanoi

A post shared by anthonybourdain (@anthonybourdain) on


Unutursak kalbimiz kurusun (dikkat, spoiler içerir)

Game of Thrones’un “Kapı” (S06B05) adlı bölümünde, Hodor karakterinin trajik ölümüyle adının nereden geldiği ve hikâyesinin nasıl tamamlandığı ortaya çıkınca, internet kapı stoperleriyle doldu taştı. Baltimore’dan Todd Blatt adlı bir dizi hayranı, sevilen karakterin anısına üzerinde “Hodor” yazılı kapı stoperi üretmek için bir Kickstarter kampanyası bile başlattı. Koca yürekli Hodor, seni unutursak kalbimiz kurusun.


Burun Twerk’ü yükseliyor

Rihanna’nın Drake’le birlikte seslendirdiği parçası “Work”ün müzik videosunda nasıl twerk yaptığını görmeyen kalmamıştır. Twerk konusunda ilham verici bir isim olmayı kafasına koyan Rihanna’ya cevap niteliğinde bir akım yükseliyor: Burun Twerk’ü. Facebook kullanıcısı Meg Mallari tarafından başlatılan akım, önümüzdeki günlerde yayılmaya devam edecek gibi görünüyor.


Yerdeki gözlüğü sanat eseri sandılar

San Francisco Modern Sanat Müzesi’nde yerde bırakılan basit bir gözlüğü sanat eseri sanan ziyaretçilerin gözlüğü görmek için sıraya girmesi komik görüntülere yol açtı. Gözlüğü sanat eseri sanan bazı ziyaretçiler, gözlüğün fotoğrafını çekmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Gözlüğü şaka olsun diye yere bırakan 17 yaşındaki TJ Khayatan, ziyaretçilerin gözlüğe ilgisini fotoğrafladı ve Twitter’dan paylaştı.


Merhaba, ben Bond. Jane Bond.

X-Files ve The Fall dizileriyle tanınan aktris Jane Anderson, Twitter hesabından paylaştığı 007 posteriyle kimin oynayacağı merakla beklenen yeni Bond rolünü almaya talip olduğunu ima etti. Anderson, paylaşımına #NextBond etiketini eklemeyi de ihmal etmedi. Ancak filmin yapımcılarının yeni Bond olmasına kesin gözüyle bakılan Tom Hiddlestone ile görüşmelere başladığını hatırlatalım.


Fransızlar hafta sonu e-posta yanıtlamaktan kurtulabilir

Fransız Hükümeti, 2014’ten bu yana çalışanların işten çıkamama ve iş saatleri dışında bile e-postaları yanıtlamak zorunda kalmalarına yönelik çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz hafta parlamento onayına sunulan yasa tasarısı ise 50 ve daha fazla çalışana sahip şirketlere çalışanlarını iş saatleri dışında e-posta yanıtlamama hakkını tanımayı öneriyor.


Pure House yeni bir ortak yaşam deneyimi sunuyor

Brooklyn’de ortak yaşam alanları sunan Pure House, başvuru formunda topluluklarının bir parçası olmak isteyen kişilere birkaç soru soruyor. “Hikâyeniz ne?”, “Tutkularınız ne?”, “Neden bir komünde yaşamak istiyorsunuz?”, “Neden buranın önemli bir parçası olacağınızı düşünüyorsunuz?” gibi soruları cevapladıktan sonra değerlendirmeye alınıyorsunuz. Yani uzun bir başvuru ve titiz bir değerlendirme süreci söz konusu, prestijli bir iş veya rekabetçi bir okul için başvuru yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Cevaplarınız, değerlendirmenin arsından birbiriyle uygun olabilecek insanlar bir araya getiriliyor. Pure House’un yaratıcıları bu işlemi bir çeşit “kürasyon” olarak adlandırıyor.


Filistin’in en küçük gazetecisi: Janna Jihad

Janna Jihad, henüz 10 yaşında. Kendisini “gazeteci” olarak tanımlıyor. Sosyal medyayı kullanarak elindeki küçük kamerayla Batı Şeria’dan “bildiriyor”. Haberlerini “Janna Jihad, işgal altındaki Filistin…” anonsuyla bitiren genç kız, amacını işgal altındaki ülkesinin sesini bütün dünyaya duyurmak olarak özetliyor. Haberlerini Facebook, YouTube ve Snapchat hesaplarından paylaşan Jihad’ın Facebook’taki takipçi sayısı ise 30 bine yaklaşmış durumda.


“Rio Olimpiyatları ertelensin” çağrısı reddedildi

Dünya Sağlık Örgütü, bu yaz Rio’da yapılacak olimpiyat oyunlarının, Zika virüsü salgını nedeniyle ertelenmesi yönündeki çağrıları reddetti. Örgüt, olimpiyat oyunlarının Zika virüsünün yayılmasında büyük bir değişikliğe neden olmayacağını belirtti. Sayıları 150’yi bulan bilim insanı, Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderdikleri mektupta, olimpiyatların başka bir yere taşınması ya da ertelenmesi çağrısında bulunmuştu. Sivrisineklerle yayılan hastalık bir yıl önce Brezilya’da ortaya çıkmış, virüs daha sonra 60’dan fazla ülke ve bölgeye yayılmıştı.


Aristoteles’in mezarı bulundu

Yunan araştırmacı ve arkeolog Kostas Sismanidis, Antik Yunan felsefesinin en büyük isimlerinden Aristoteles’in mezarının doğduğu kent Stagira’da tespit ettiğini duyurdu. Sismanidis, elde ettiği bulguları, 2016’nın UNESCO tarafından “Aristoteles yılı” ilan edilmesi nedeniyle Aristoteles üzerine çalışan 250 bilim insanıyla Selanik’te düzenlenen konferansta paylaştı: Mezar, ünlü filozofun doğum yeri antik Stagira kentinin doğusundaki Halkidiki Yarımadası’ndaki Olimpiade yakınlarında.


Suriyeliler kalıcı: Medya onları ne zaman görecek?

Cumhuriyet tarihinin en büyük göç hareketiyle karşı karşıyayız: 1923-2011 yılları arasındaki tüm göçler toplandığında Türkiye’ye gelenlerin sayısı yaklaşık 2 milyon. Sadece son 5 yılda gelen Suriyelilerin sayısı bile bu sayıdan yaklaşık %50 fazla. Ancak birçok sorunda olduğu gibi, Suriyelilerin Türkiye’ye entegrasyon sorunu da şimdilik halının altına süpürülüyor. Ana akım veya alternatif medya organları bu konudaki ataletten kurtulamazsa, bir süre sonra Suriyelilerle ilgili haberler ancak gazetelerin 3. sayfalarına veya bültenlerin polis-adliye kuşaklarına sıkışıp kalacak.

KÜLTÜR-SANAT

Yeni Unknown Mortal Orchestra şarkısı gelmiştir

Bu yıl 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Nile Rodgers’ın grubu Chic’ten önce sahnede olacak Yeni Zelandalı indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra, “First World Problem” adlı yeni şarkısını takipçileriyle paylaştı. Buyursunlar.


Bat For Lashes yeni albümden bir şarkı daha paylaştı

1 Temmuz’da yayımlanacak yeni Bat For Lashes albümü The Bride’dan üçüncü single, klibiyle birlikte geldi. Natasha Khan’ın PJ Harvey’i anımsatan vokalleriyle öne çıkan “Sunday Love” isimli parçanın ilginç klibinin yönetmenliğini ise Khan ve John DeMenil üstleniyor.


Nick Cave & Bad Seeds bir albüm, bir de filmle dönüyor

2013 tarihli Push the Sky Away albümünden bu yana sessizliğini koruyan Nick Cave, The Bad Seeds ile birlikte kaydettiği yeni albümünü 9 Eylül’de yayımlayacağını duyurdu. Söylentilere göre yeni albümde yer alacak şarkıların bulunduğu bir film de albümden bir gün önce sinemada gösterilecek. Los Angeles’taki Laemmle Theatre’da gösterimi yapılacağı söylenen film, siyah-beyaz formatta ve üç boyutlu olarak hazırlanıyor. Gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.


Yeni Dinosaur Jr. albümü 5 Ağustos’ta geliyor

ABD’li kült alternatif rock grubu Dinosaur Jr., I Bet On Sky’dan sonraki dört yıllık aranın ardından yeni bir albüm yayınlamak üzere kolları sıvadı. Grubun on birinci uzunçaları olacak Give a Glimpse of What Yer Not, 5 Ağustos’ta Jagjaguwar etiketiyle raflardaki yerini alacak.


Neil Gaiman hikâyelerinin dizi uyarlamasında müzikler Jarvis Cocker’dan

Pulp grubunun kurucusu Jarvis Cocker, Sandman, American Gods ve Stardust gibi klasik eserleriyle tanınan Neil Gaiman’ın kısa hikâyelerinden uyarlanan Likely Stories isimli dört bölümlük dizinin müziklerini hazırladı. Cocker’ın 2009’dan bu yana solo yayımlayacağı ilk kayıtlar olan soundtrack’ler, Rough Trade etiketiyle EP formatında yayınlanacak. 27 Mayıs’ta dijital olarak tamamı yayımlanan EP’den “Theme from ‘Likely Stories’” adlı ilk şarkının bir kısmı geçtiğimiz hafta Apple Music üzerinden dinlemeye açıldı. Şarkıda Jarvis Cocker’a Portishead’den tanıdığımız Adrian Utley eşlik ediyor.


44. İstanbul Müzik Festivali 1 Haziran’da başlıyor

1-24 Haziran tarihleri arasında dinleyicilerle buluşmaya hazırlanan 44. İstanbul Müzik Festivali, Shakespeare’in “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” dizelerinden ilham alıyor. Festival, aralarında İdil Biret, Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Gérard Caussé, Herbert Schuch, Patricia Petibon, Alice Sara Ott, Maria João Pires, Antonio Meneses, Maxim Vengerov, Richard Galliano, Sylvain Luc gibi isimlerin yanı sıra dünyanın önde gelen topluluklarından Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası, Orchestra of the Swan, Academy of St Martin in the Fields ve Varşova Filarmoni’nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor.


Cannes 2016: Altın Palmiye’yi Ken Loach kazandı

69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü I, Daniel Blake filmiyle “işçi sınıfının yönetmeni” olarak tanınan Ken Loach kazandı. İranlı yıldız Shahab Hosseini, yönetmen Asghar Farhadi’nin The Salesman filmindeki rolüyle En İyi Aktör ödülünü kazanırken, Farhadi de En İyi Senaryo ödülünü aldı. “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Ma’ Rosa filmindeki performansıyla Jaclyn Jose’un oldu. Personal Shoppers’ın yönetmeni Olivier Assays En İyi Yönetmen ödülünü, Bacalaureat filminin yönetmeni Cristian Mungiu ile paylaştı. Fransız sinemasının genç yönetmeni Xavier Dolan ise Juste la fin du monde filmiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.


Görsel: AP


Ice Age: Collision Course’un yeni fragmanı yayınlandı

Buz Devri serisinin 22 Temmuz’da gösterime girecek beşinci filmi Ice Age: Collision Course için bir fragman daha yayınlandı. Serinin sevilen karakteri Scrat, uzay yolculuğu ile bir göktaşının dünyaya yönelmesine sebep olunca olaylar gelişiyor ve Buz Devri’nin sonu yaklaşıyor.

TASARIM-MİMARLIK

Kinetik Kafka heykeli büyülüyor

Prag’da insanların uğrak yerlerinden biri olan kalabalık bir alışveriş merkezinin girişine yerleştirilen Franz Kafka heykeli, her biri bağımsız olarak hareket edebilen paslanmaz çelikten ve aynalı 42 katmandan oluşuyor. Çalışmaları sanat camiasında tartışmalara sebep olan Çek sanatçı David Cerny tarafından 2014 yılında inşa edilen kinetik heykel tam 45 ton ağırlığında. Kafka’nın zihinsel kırılmalarını büyüleyici bir şekilde aktaran çalışma, yüzeyindeki aynalarla da alışveriş merkezinin kaotik kalabalığını yansıtıyor.


Kimsenin size söylemeyeceği 20 hayat dersi

2010’da yaşadığı problemler nedeniyle maddi ve manevi birtakım sıkıntılara giren Barcelonalı illüstratör Alex Noriega, nerede yanlış yaptığını düşünürken, hayattan öğrendiklerinin neler hissettirdiğini mümkün olduğunca basit çizimlerle anlatmaya başladı. Ardından da yaptığı çizimleri “Stuff No One Told Me” (Kimsenin Bana Söylemediği Şeyler) adlı bloguna taşıdı.


Görsel: Stuff No One Told Me

Nike’den kahve dokulu spor ayakkabılar

Nike, NBA’de Cleveland Cavaliers’da forma giyen Kyrie Irving’e özel olarak hazırlanan donut temalı The Ky-Rispy Kreme ve waffle temasıyla hazırlanmış SB Dunk High Premium’dan sonra, gayriresmi olarak Starbucks ile ortaklık kurdu. Nike SB Dunk Low Premium üzerindeki desenlerin kahverengi ve yeşil ile süslenmesiyle doğan tasarım adeta Starbucks’ın renk kartelasını yansıtıyor.

Görsel: The Premier Store

Bonbon’dan ranzaya dönüşen kanepe

Dar alanlar için kompakt çözümler üreten İngiliz mobilya markası Bonbon’un “Doc” adlı akıllı kanepesi, basit bir hareketle iki kişiyi oldukça konforlu ve birbirlerini rahatsız etmeyecekleri şekilde ağırlayabilecek bir ranzaya dönüşüyor. Doc, sağladığı çok amaçlı kullanımla birlikte eşyaları sığdıramama sıkıntısını ve görüntü kargaşasını ortadan kaldırıyor.

Görsel: Bonbon

Ayağınızı yerden kesen akıllı sırt çantası: Movpak

Movpak, şehirde ulaşım problemine yaratıcı ve inovatif bir alternatif sunan akıllı bir sırt çantası. Sizi ve eşyalarınızı, varmak istediğiniz noktaya hızlıca ve kolayca taşımak için tasarlanmış. Sıradan bir sırt çantasının ve elektrikli kaykayın melez oluşumundan meydana gelen Movpak, kısa yolculuklar yapmak için ideal bir çözüm gibi görünüyor. Çanta, şu sıralarda bir Indiegogo kampanyasıyla fonlanıyor. Kampanya, 50.000 dolar hedefle yola çıkmış ve şimdiye dek 228 kişiden 153.449 dolar destek almayı başarmış.


Başucu kitabınızı göğsünüzde taşıyın

ABD’li sanatçı Jane Mount, Ideal Bookshelf’i (İdeal Kitaplık) yaklaşık 10 yıl önce yarattı. İşe, insanların usanmadan defalarca severek okudukları kitapların kapaklarını rengarenk çizimlere taşıyarak başladı. Sanatçının en ilgi çekici çalışmaları ise klasik edebiyat eserlerinin kapaklarını minyatür emaye parçalara aktardığı ve 11 dolara satılan kitap rozetleri oldu.

Görsel: Ideal Bookshelf


Manhattan’daki ofis camlarında Post-it savaşları

Manhattan Canal Street caddesindeki ajanslar arasında iki haftadır süren ve yalnızca bir “Merhaba” yazısıyla başlayan #postitwars kapışması devam ediyor. Ajanslar, birbirlerine ofis binalarının pencerelerine Post-it’ler yapıştırarak farklı mesajlar veriyor. Küresel bir fenomene dönüşmesi beklenen ve #CanalNotes olarak da bilinen Post-it çılgınlığına Horizon Media, Cake Group, Horizon Media, Biolumina, Harrison and Star. Getty Images, 3M gibi markaların yaratıcı ekipleri katıldı.

Görsel: AdWeek

Univer’sel: Dünyayı tuzla tanımlayan sergi

Japon sanatçı Motoi Yamamoto, Fransa’daki Univer’sel adlı sergisinde ortaçağ dönemine ait bir kalenin zeminini yalnızca tuz kullanarak bir sanat eserine dönüştürdü. Nakış gibi işlenen ve ilk bakışta bulutları veya köpüren dalgaların yer aldığı bir anaforu anımsatan çalışma, ziyaretçileri büyük ilgisini çekiyor. Odanın zeminini boylu boyunca kaplayan ve çevresinde yürüme alanı bırakılmayan bu esere yalnızca uzaktan bakılabiliyor.

Görsel: James Martin


Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu açıldı

Türkiye, 28 Mayıs-27 Kasım arasında düzenlenen Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde “Darzanà” başlıklı proje yer alıyor. Proje, Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar küratörlüğünde, Cemal Emden ile Namık Erkal’ın işbirliğiyle, Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’dan oluşan proje ekibi tarafından hazırlandı. Proje, bienal öncesinde 26 Mayıs Perşembe günü yapılan açılış töreniyle uluslararası mimarlık dünyasına tanıtıldı.

Görsel: İKSV

REKLAM-PAZARLAMA

Mülteci çocukların yaşamıyla empati kurabilir misiniz?

90 yıldır küresel çapta çocuk hakları için faaliyet gösteren Save The Children, Suriye’den dünyanın farklı noktalarını gitmek zorunda kalan çocuklar için bir film yayınladı. Filmde Avrupalı bir kızın gözünden Suriye’den kaçış hikâyesi anlatılıyor. Suriyeli bir çocuk yerine Avrupalı birisini görmekse izleyicilerin empati kurabilmesini sağlayarak kurguyu güçlendiriyor.


Sınırların ötesini görebilir misiniz?

DDB&Tribal tarafından Polonya Af Örgütü için hazırlanan “Look Beyond Borders” (Sınırların Ötesine Bak) adlı duygusal video, Belçika, İtalya, Almanya, Polonya ve Birleşik Krallık’tan insanlar ile Suriye ve Somali’den gelmiş göçmenleri dört dakikalık bir empati deneyinde buluşturuyor. Deney, psikolog Arthur Aron’un birbirine tamamen yabancı insanların göz temasıyla yakınlık kurabileceğini öne süren teorisinden yola çıkıyor.


LG elektrikli süpürgeyle gökdelene tırmanış

LG, Extreme Rock Climbing yarışması 2015 birincisi, ünlü kaya tırmanışçısı Sierra Blair-Coyle ile birlikte sınırları zorlayan bir pazarlama gösterisi hazırladı. Blair-Coyle, kayalara tırmanmak yerine LG Code Zero K94SGN elektrikli süpürgenin emiş gücünü kullanan vakumlarla bir gökdelenin camlarına tırmandı.


Yüzünüzde örümcek varken PlayStation oynayabilir misiniz?

PlayStation, Uncharted 4 oyununun çıkışı için TBWABELGIUM ile hazırladığı kampanyada, oyuncuları birçok sürüngen ve eklembacaklıyla baş başa bıraktı.


Ford Transit hikâyeleri arşivleniyor

Ford, Ogilvy & Mather İstanbul ile Transit’in 50. yılını kutlamak için anıların birleştiği, geçmişten bugüne tüm yaşanmışlıkları bir araya getiren bir kampanya kurguladı. “50 Yıllık Yolculuk” adlı internet sitesi, belgesel yapımcısı Coşkun Aral’ın sunumuyla açılıyor ve Ford Transit’i kullanmış, insanları anılarını paylaşmaya davet ediyor.


Karaca’dan sevgili bulunca değişenlere tam destek

1973’te kurulan mutfak, sofra ve ev tekstil ürünleri markası Karaca, C-Section’la bir araya gelerek, sevgili bulduktan sonra davranışlarını değiştiren ve en yakın arkadaşlarıyla takılmaktansa sevgilisiyle vakit geçirmeyi tercih eden kadın ve erkeklerle ilgili eğlenceli bir kampanya hazırladı. “#sevgilibulunca arkadaşlarına elveda diyenler” başlığını taşıyan ve üç reklam filminden oluşuyor.


Köpeğiniz heyecanlandığı her anın fotoğrafını çeksin

Nikon Asia, kompakt dijital kamera modellerinden Coolpix L31’ı ve geliştirdikleri bir nabız ölçer cihazı kullanarak Grizzler isimli bir köpeği harika bir fotoğrafçıya dönüştürdü. Harika olmasının sebebi de Grizzler’ın sadece heyecan duyduğu anların fotoğrafını çekmesi. Ancak “Heartography” olarak adlandırılan proje şimdilik gerçeğe dönüşmüş bir ürün değil.


Contours büyükler için puset tasarladı

ABD’li bebek puseti üreticisi Contours, FCB Chicago ile birlikte hazırladığı “The Contours Baby Stroller Test-Ride” adlı kampanya için yetişkinlere özel bir puset hazırladı. Bebeklerin Contours Bliss üstündeyken rahat hissedip hissetmeyeceklerini merak eden ebeveynler, 7 Haziran’a kadar Chicago’daki Mary Bartelme Parkı’nda yetişkin pusetiyle tura çıkabiliyor.


Kaza anında ambulans çağıran akıllı kask: Helpmet

Tayland’da trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin %80’ini motosiklet sürücüleri oluşturuyor. Thai Health Promotion Foundation (Thai Sağlık Geliştirme Kurumu) ile BBDO Bangkok bu gerçeğe dikkat çekmek üzere bir araya geldi ve Helpmet‘i ortaya çıkardı. Helpmet motosiklet kaskı, şok saptama sistemi adı verilen bir teknolojiyle çalışıyor ve cep telefonu şebekesi sayesinde kaza geçiren sürücünün yerini acil durum müdahale ekiplerine bildiriyor.


Irkçı deterjan reklamı büyük tepki gördü

“Siyah” bir adamı çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra “beyaz” yapan Çinli deterjan markası Qiaobi’nin son reklamı televizyonda ve sinemalarda yayınlanmasının ardından, ırkçı yaklaşımı nedeniyle dünya genelinde büyük tepki gördü. Videonun Çinli haber sitesi Shanghaiist’in Facebook sayfasında yayınlanmasının ardından çok sayıda Facebook kullanıcısı tepkilerini yorumlarıyla paylaştı.


13. Kırmızı Reklam Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 13 kez düzenlenen Kırmızı Reklam Ödülleri, 26 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu. Ödül alan işlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

DİJİTAL-MOBİL

Twitter’da 140 karakter sınırı esnetiliyor

Twitter, kurulduğu günden bu yana değişmeyen 140 karakter sınırını esneteceğini resmen duyurdu. Önümüzdeki aylarda hayata geçirilecek yeni düzenlemeyle kullanıcı adları, etiketler, anketler, fotoğraflar ve videolar karakter sayısında eksilmeye neden olmayacak.

Görsel: Twitter

Uber ve Foursquare güçlerini birleştiriyor

Forsquare İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Mike Harkey, Medium’da yayımladığı açıklamayla Uber ve Foursquare’in güçlerini birleştirdiğini duyurdu. İki şirket arasında imzalanan uzun soluklu ve küresel ölçekteki anlaşmaya göre, Uber uygulaması müşterilerin konumunu daha kolay bulabilmek için Foursquare Places veritabanını kullanacak.


Snapchat büyük bir yatırım daha aldı

Günde 10 milyardan fazla videonun görüntülendiği son zamanların en popüler uygulaması Snapchat, 1,8 milyar dolar tutarında devasa bir yatırım daha aldı. Bu tutarla uygulamanın aldığı toplam yatırım 2,65 milyar dolara yükselirken, uygulamanın 16 milyar dolar değerine ulaştığı belirtiliyor.


Facebook canlı yayın platformunu geliştiriyor

Facebook, canlı yayın özelliğinin yalnızca yurttaş gazeteciliğinin ve anlık eğlencelerin ötesine taşımak amacıyla, daha önce 90 dakikayla sınırlı olan mobil canlı yayın süresini 24 saate çıkarıyor. Facebook’un platforma getirdiği ve “Geogating” olarak nitelenen başka bir yeni özellik de canlı videoların sadece belirli konumdaki kullanıcıların erişimine açılması olacak.

Reddit, Imgur’a veda ediyor

Fotoğraf veya GIF paylaşmak için uzun yıllardır Imgur’u kullanan Reddit kullanıcıları, artık paylaşımlarında Reddit’in kendi fotoğraf yükleme aracından faydalanabilecekler. Şimdilik yalnızca 16 topluluğun kullanımına sunulan yeni özellik, önümüzdeki haftadan itibaren 50 yeni subreddit’e açılacak.

Görsel: The Next Web

Soundcloud, Landr ile güçlerini birleştirdi

Soundcloud, geçtiğimiz hafta çevrimiçi mastering uygulaması Landr ile bir ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu. Platform, yüksek kalitede mastering özelliğini entegre bir şekilde kullanıcılarına sunarak, Spotify ve Apple Music gibi uygulamalarla rekabetinde Soundcloud Go ile yaptığı atılımı bir adım daha öteye taşımış oldu.


GoDaddy’den yeni iş fikirleri uygulaması: Flare

Dünyanın en büyük alan adı kayıt kuruluşu ve hosting devi GoDaddy, Flare adında yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Şimdilik yalnızca iOS versiyonu bulunan Flare, girişimcilerin yeni iş fikirlerini paylaşması ve değerlendirmesi için geliştirildi. Uygulama, önümüzdeki aylarda Android platformunda da kullanıma sunulacak.


Google iOS uygulaması artık daha hızlı

Google iOS uygulamasına gelen son güncelleme, hız artışını ve diğer performans optimizasyonlarını beraberinde getirdi. Hız artışının uygulamayı kullananlara yılda 6.5 milyon saat zaman tasarrufu sağlayacağını iddia eden Google, yeni güncellemeyle Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) özelliğinin de uygulamaya entegre edildiğini duyurdu.


PayPal desteklediği mobil platformların sayısını azaltıyor

Sadece iOS ve Android uygulamalarıyla varlığını sürdürmeye hazırlanan PayPal, 30 Haziran itibarıyla Windows Phone, BlackBerry ve Amazon Fire OS uygulamalarını sonlandıracağını açıkladı. Uygulamaların sonlandırılmasının ardından bu platformların kullanıcıları PayPal işlerimlerini mobil web sitesi üzerinden yapabilecekler.


Ucuz uçak biletlerine artık Messenger ile erişebilirsiniz

Uçuş arama motoru Skyscanner, müşteri hizmetlerinde bir otomasyon hamlesi yaparak Facebook Messenger için bir bot geliştirdi. Küresel ölçekte şimdilik yalnızca İngilizce diliyle kullanıma sunulan bot, basit sorular aracılığıyla en uygun fiyatlı uçak biletlerini bulabiliyor.

Görsel: VentureBeat

Spotify’ın “Haftalık Keşif” kullanıcıları 40 milyonu buldu

Spotify, “Haftalık Keşif” özelliğinden faydalanan kullanıcı sayısının 40 milyonu bulduğunu belirtirken, bu özellik aracılığıyla dinlenen şarkı sayısının 5 milyarı geçtiğini açıkladı. Kişiye özel 30 şarkıdan oluşan listeler, her pazartesi sabahı Spotify’ın 100 milyondan fazla kullanıcısına ulaştırılıyor. “Haftalık Keşif” adını taşıyan özellik, kişiselleştirilmiş çalma listesi oluşturmayı geniş bir ölçeğe taşıyor.

TEKNOLOJİ-BİLİM

Google, Project Ara’yı önümüzdeki yıl satışa sunuyor

Ekrandan işlemciye tüm öğeleri modüler hâle getirmek hedefiyle Google’ın bizzat üreteceği ilk telefon, önümüzdeki yıl tüketicilerle buluşuyor. Google’ın Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler (ATAP) Grubu Şefi Blaise Bertrand, Google I/O 2016’da Project Ara’nın geliştirici versiyonunun 2016 bitmeden çıkacağını açıklamıştı. Telefonun son kullanıcılar için hazır hâle getirilmiş versiyonunun ise 2017’de piyasaya çıkacağı belirtiliyor.


Xiaomi, yeni drone’unu satışa sundu

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi’nin bir süredir hakkında ipuçları verdiği Mi Drone resmen tanıtıldı. Mi Drone dört pervaneli ve modüler bir yapıya sahip, kamera ve pervane donanımları sökülebiliyor. Sadece 140 gram ağırlığında olan Mi Drone’a 5.100 mAh kapasiteli pil eşlik ediyor. Bu pil insansız hava aracının 27 dakika boyunca uçmasını sağlıyor. Beklendiği gibi Full HD ve 4K çözünürlükte 360 derece kameralar sunan iki farklı versiyonla piyasaya çıkan drone, 381 ve 458 dolar fiyat etiketleriyle satışa sunuluyor.


DJI drone’lar ile artık Facebook’ta canlı yayınlar mümkün

DJI iOS uygulamasına geçtiğimiz hafta gelen güncelleme sayesinde, DJI’ın Phantom ve Inspire model drone’ları ile Facebook’tan canlı yayın yapmak mümkün hâle geldi. DJI drone’lar ile kaydedilen görüntüler halihazırda Periscope ve YouTube üzerinden canlı yayına aktarılabiliyor.


Toyota ile Uber küresel bir işbirliğine gidiyor

Daha güvenli ve daha verimli ulaşımı hedefleyen otomobil üreticisi Toyota ile mobil araç çağırma uygulaması Uber yeni bir küresel anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre, dünya genelinde giderek artan araç paylaşımı konusunda müşterilerin talepleri ve beklentileri gözlemlenerek buna uygun çözümler geliştirilecek. Ayrıca Toyota’nın Uber sürücülerine en uygun koşullarda araç sağlamasının dışında yeni hizmetler de hayata geçirilerek müşterilere sunulması sağlanacak.


Giyilebilir klavye: Tap Strap

Parmaklarınıza geçirip aklınıza gelebilecek her zemini klavye olarak kullanabileceğiniz Tap Strap, parmak hareketlerinizi tanıyan, esnek yapıdaki bir parça akıllı tekstil ürünü. Toplantılarda not almanızı kolaylaştırabilecek, aynı zamanda yeni biriyle tanıştığınızda ona belli etmeden referanslarını kontrol edebileceğiniz Q klavye, Bluetooth bağlantısıyla dilediğiniz mobil cihaza bağlanabiliyor.


EYSE’la hayata başkasının gözünden bakın

360 derece görüntü aktarabilen kamera EYSE, sevdiğiniz insanların önemli anlarına nerede olursanız olun eş zamanlı görüntü aktarımı veya video kaydı sayesinde dahil olmanızı sağlıyor. Kolayca taşınabilen, klipsli yapısıyla her yere ve drone’lara kolayca takılabilen EYSE, su geçirmez sağlam yapısıyla her yere götürebilmeniz için ve her koşulda kullanabilmeniz tasarlanmış. Kickstarter’da fonlanan EYSE’ın teslimatına Ekim ayında başlanması planlanıyor. 250.000 dolar hedefe ulaşmak isteyen ve Vairdo tarafından geliştirilen proje, şu ana kadar 18.000 dolar desteğe ulaşmış durumda.


100 miligramlık robot arı güncellendi

Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen Robot Arı’nın tasarımı ve özellikleri güncellendi. Bir arı gibi yüzeylere konabilen yeni robotlar dünyanın uçan en küçük drone’u olma özelliğini taşıyor. Arama kurtarma çalışmalarında insan ve makinelerin giremediği yerlere ulaşabilen bu ‘minik robot’ kendisiyle aynı işlevi gören diğer robotlardan 1000 kat daha az enerji tüketiyor.


Apple elektrikli otomobil şarjı üzerine çalışıyor

Apple’ın otomobil üreteceğine dair dedikodular bir yıldan fazla süredir konuşuluyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Apple elektrikli aracının kullanımını artırmak için şarj noktaları üzerinde de çalışıyor. Apple, elektrikli araç projesiyle koordineli yürütülen şarj noktaları planı kapsamında akaryakıt şirketleriyle de dirsek teması halinde.


Play Station 4 satışları 40 milyonu aştı

Sony, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla PlayStation 4 satışlarının 22 Mayıs itibarıyla dünya genelinde 4 milyonu aştığını duyurdu. Sony, ayrıca, dijital ve perakende oyun satışlarının da yaklaşık 271 milyona ulaştığını belirtti.


Facebook ve Microsoft Atlas Okyanusu’na internet kablosu çekiyor

Facebook ve Microsoft’un Virginia eyaletinden İspanya’ya kadar uzanacak şekilde, Atlas Okyanusu’nun altından dev bir internet kablosu çekeceği açıklandı. Microsoft Küresel Ağ Edinme Grubu Müdürü Frank Rey, açıklamasında “MAREA kablosu ile yüksek hızlı internetin yanı sıra güvenilir Microsoft ve Facebook hizmetleri talebinin karşılanmasını sağlayacak” dedi. Rey kablonun yaklaşık 7 bin kilometre uzunluğunda olacağını ve saniyede 160 terabayt veri ileteceğini söyledi.


Bilim insanları robotlara acı çekmeyi öğretecek

Almanya’nın Hannover kentinde bulunan Leibniz Üniversitesi’ndeki araştırmacılar robotların “beklenmedik fiziksel durumları ve rahatsızlıkları saptayıp sınıflandırabilecekleri, potansiyel hasarı değerlendirebilecekleri ve gerekli tedbirleri ya da refleksleri başlatabilecekleri” bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. İnsan beynindeki nöronların acıyı iletmesi gibi yapay nöronlar da bilgiyi aktararak robotların acıyı hafif, orta ve şiddetli şeklinde sınıflandırmasını sağlayacak.


Editör: Cüneyt Bender
Katkıda bulunanlar: Mert Serim, Aygül Pembecioğlu
Manşet görseli: Facebook