Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Beko’dan Messenger İçin Futbol Botu: Futbot

Beko’dan Messenger İçin Futbol Botu: Futbot

Beko, Euro 2016 maçlarını takip için sorulara şıp diye yanıt veren bir Messenger botu yayınladı.

Botlar yeni dönem dijital iletişimin önemli bir parçası. Özellikle Slack gibi uygulamaları kullanmaya başladıysanız çeşitli botlar da hayatınıza şimdiden girmiş demektir. Markalar da botları çeşitli şekillerde kullanarak tüketicileriyle bağlarını güçlendirmeye çalışıyorlar. Örneğin Taco Bell’in Slack botunu kullanarak yemek siparişi verilebildiğini daha önce yazmıştık. Telegram da kendi uygulaması içinde geliştirilecek botlar için 1 milyon dolarlık bir destek programı açıklamıştı.

Euro 2016 için Beko ve ajansı McCann İstanbul da Messenger uygulaması içinde çalışan Futbot adında bir bot geliştirmişler. Botla konuşmaya başladığınızda menüsünü ve hangi konutları yanıtlayabileceğini söylüyor. Biraz karışık gelse de basit sorularla hızlı yanıtlar almak mümkün.

Bir yandan Google’ın Google Cards sayesinde ilgili aramalara otomatik olarak detaylı yanıtlar vermesi bu tip botların kullanımı için rekabet doğuruyor. Fakat Messenger uygulamasını sık kullananlar için maç sonuçları, puan durumu gibi bilgileri uygulamadan çıkmadan alabilmek adına faydalı bir iş.

Futbot’un işlevlerinin tamamını sıralamak gerekirse: Avrupa Futbol Şampiyonasının maçlarını, skorlarını, puan durumlarını biliyor.
Maçların gollerini özetlerini bulup getirebiliyor. Kullanıcı ile tezahürat yapıp,
totem önerebiliyor. Turnuva’daki takımlar arası maçları tahmin edebiliyor.
Akıllı Sorular sorun kullanıcılarına hediyeler verebiliyor. Futbot şampiyona süresince 4 tane Beko Akıllı TV de hediye edecek.

Beko Futbot’la hemen tanışmak için: http://m.me/bekoturkiye

Bu arada uygulamayı denerken arada “Bigumigu” yazıp ajansın bizim için hazırladığı sürprizle de karşılaşabilirsiniz (bkz: manşet görseli)

Künye:

Reklamveren: Beko Türkiye
Reklamveren Yetkililer: Zehra Tuğçe Erul, İlke Şahin, Ahmet Sak Reklam Ajansı: McCann Istanbul

CCO: Uğur Çakır
Yaratıcı Yönetmen: Kaan Ayçe
Reklam Yazarı: Deniz Agah
Sanat Yönetmeni: Batuhan Erdoğan
Proje Yönetim Ekibi: Kıvanç Kanturk, Çağatay Kurt
Sosyal Medya Ekibi: Yağmur Başkesik, Burcu Serçe
Yazılım Ekibi: Ranna Digital Minds