Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bambudan Yapılmış Aşırı Gerçekçi Böcekler

Bambudan Yapılmış Aşırı Gerçekçi Böcekler

Noriyuki Saitoh, hayal gücüyle gerçekliği birleştirerek Bamboo Insects adı altında bambudan böcekler yaratıyor.

Çiçeklerden, yapraklardan veya nakışla yapılmış pek çok el emeği göz nuru böcek heykellerine yer verdik. Bu çalışmalar, böceklerin dünyasına duyulan ilgiyi dışa vuruyor. Ancak Adrian Kozakiewicz ve benzeri böcek besleyicilerin yaptığı gibi canlıları doğal ortamından koparmak yerine yaratıcılığı kullanarak ortaya konulan çalışmalar bunlar. Japon sanatçı Noriyuki Saitoh da, gerçek böcekleri yaşam alanlarından koparmaya gerek duymadan tüm sabrını ve titizliğini kullanıyor ve bambudan olağanüstü anatomik detaylara sahip gerçekçi böcekler yaratıyor. Sanatçı, Bamboo Insects adını verdiği projesinde böceklerin gerçek yaşamdaki boyutlarına da sadık kalmış.

Bambunun biçim değiştirebilen doğal ve esnek yapısı, Saitoh’ın her bir böcek için şaşırtıcı derecede geniş bir renk ve doku aralığı yaratbilmesini sağlamış. Böylece ortaya yürümeye, sürünmeye ya da uçmaya hazır bir böcek topluluğu görüntüsü çıkmış. Noriyuki Saitoh, internet sitesinde yayınladığı açıklama metninde tüm bu gerçekçi görünüme rağmen kopya ya da örnek model yaratmadığının altını çiziyor. Boyutları mutlaka dikkate aldıklarını ancak gerçek yaşamdaki oranlara tamamen bağlı kalmak yerine görünüme, izlenime, niteliklere ve algılara öncelik verdiklerini ifade ediyor. Yüzde yüz gerçekliğe bağlı kalmak yerine hayal gücüne de yer açarak canlanacakmış gibi duran böcek heykellerinin ortaya çıkmasını sağlamış.

Noriyuki Saitoh’nun  çalışmalarının yapım aşamalarına Facebook sayfasındaki fotoğraf albümleri aracılığıyla göz atabilir, Twitter‘da da takip edebilirsiniz.

http://take64.wixsite.com/musi日本を代表する大型のカマキリ。メスの大きい物は100mmをこえます。林の近くの草地、郊外の雑木林周辺に多く生息しています。雄が細く華奢なのに対し、雌は堂々とした立派な体格で…

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 31 Ağustos 2016 Çarşamba

油蝉

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 17 Nisan 2017 Pazartesi

万葉集にも登場する「現人」(うつそみ)に始まり、その当て字として「空蝉」となりました。つまり、もともとの意味は、「この世に生きる人間」。あるいは「この世」、「現世」を指していたのだが、「空蝉」の当て字を使い始めてからは、「蝉の抜け殻」あるい…

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 28 Mayıs 2017 Pazar

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 19 Ağustos 2017 Cumartesi

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 7 Şubat 2016 Pazar

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 27 Haziran 2016 Pazartesi

elaphus95

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 4 Mayıs 2016 Çarşamba

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 13 Aralık 2015 Pazar

アサギマダラポイントは丸い体と猫背^ ^

Bamboo Insects 昆虫竹細工 paylaştı: 27 Ağustos 2015 Perşembe

Görsel: Facebook