Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

arg dosyası: lost experience

arg dosyası: lost experience

LOST serisini sıcağı sıcağına yeni bitirdik. Bu arada herkesin dilinde dolaşan Lost Experience ve Lost viralleri konusunda da artık haber yapabilecek bilgiye sahip oldum.

LOST, şu ana kadar beni en çok etkileyen viral ve alternate reality game'ini yaptı (Channel 4 and Hi Res ekibi birlikte 2006 yılında yaptı bu proje)

Neler yaptı diye bakalım hemen…

1. Official siteler yaptı
2. Lost Experience – Sadece WOMM ve internet ile yayılan ARG (alternative realty game)

Hemen detaylarına giriyorum.

1. Official Siteler
Her kampanya gibi bunun da kendini anlattığı bir  sitesi yapıldı (abc'nin sitesindeki içerikleri saymadım yazıyı yazarken şimdiden belirtiyim) Sitede kastlar, dizi, wallpaperlar ve videolar yer aldı.

Normal menü harici sayfanın ortasında yer alan ışık süzmesine basınca, ilk ipucu olan Hanso Vakfı'nın eskiden açık olan tanıtım sitesine yöneldik.

Şimdi burada ara verip (çünkü bu site lost experince'de anlatacağım) 2. kısım ile ilgili bilgileri vermek istiyorum.) bir de yapılan ayrıca sitede ismi geçen havayolunun sitesinden bahsetmek istiyorum.

Havayolu sitesi gibi yapılan site, uçak kazası nedeni ile kapattıklarını belirtiyor. Bu arada sitenin ana amacı kişileri daha yakından tanımak. Oturma planına tıklayarak dizidekiler hakkında daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Ana sayfada sağdan taşan yazılar ise gizli yardım mesajları ve tabiki sayfada bütün dizi boyunca aklımızı kurcalayan sayılar yer alıyor.

2. Lost Experience  (ARG)
ARG henüz yeni yeni farkedilen bir oyun türü. Sanal hayat ve gerçek hayatı bir arada kullanılabildiği bu oyun türünün bence şu anda en iyi örneği Lost Experience.

Lost Experience kapsamında neler yapıldı bu kapsamda derseniz; Proje 5 aşamadan oluştu.

I. AŞAMA
2. sezonun sonlarına doğru reklam aralarında Hanso Vakfı'nın reklamları döndürüldü. Bu reklamlar gösterildiği ülkeye göre ayrı tel noları ile yayımlandı.

UK: 0800 66 66 40
USA: 1 877 HANSORG
Australia: 1800 22 77 17

Life Extention Project Reklamı

Hanso Vakıf sitesi içine çeşitli bilgiler saklandı. Reklam filminde geçen çağrı numarasını arayıp bilgi toplayarak ve web sitesini gezip, sitenin içindeki questleri çözerek Hanso Vakfı ve adada yapılan incelemeler hakkında izleyicilere bilgiler verildi.  Hanso Vakfı'nın Dharma incelemelerinin yapan Vakıf olduğu ortaya çıktı.

Bunun harici 1. aşamada aynı zamanda, dizide yer alan karakterlerden 2 tanesi için viral çalışmalar yapıldı.

Charlie Pace
Dizideki bu karakteri, Lords of the Rings'deki Hobbit'lerden biri olan Dominic Monaghan oynadı.

Charlie, DriveSHAFT grubunun bir üyesi idi (gerçi grup dağılmış ama olsun). DriveSHAFT grunu için bir web sitesi yapıldı ve dizinin başlangıç tarihi onun ölüm tarihi olarak ilan edildi. Bu arada dizide yer alan o zamanlar hit olduğu söylenen şarkının da mp3'ü, kilibi ve daha başka güya bu gruba ait parçalar ve sözler siteye konuldu.

Gary Troup.
Gary Troup'un kitabı olan Bad Twin dizi içinde 2 yerde geçiyor. Kitabı merak edip google'da ayarınca Amazon adresi ve bu kitabı satın alabileceğimizi görüyoruz. Buraya kadar herşey normal.

Ancak kitabın üzerinde ve Gary'nin biyografisinde bu yazarın 815 numaralı uçak kazasında öldüğü yazıyor. Kısaca Lost'un meydana getirdiği yazar önce Amazon ile daha sonra YouTube'daki ölmeden önce verdiği röportajlar ile hayatımıza giriyor.

Dizi de bu amcayı görmedik diyenler için kim olduğunu açıklıyım. İlk bölümde uçak düştükten sonra pervaneye kapılan ve uçağın patlamasına neden olan kişi kendisi. Daha detaylı bilgiyi sadece Lost dizisi için açılan ve bu ARG'in bir parçası olan Lostpedia'dan alabilirsiniz (bu site de ayrıca bir pazarlama dahiliği).

II. AŞAMA
I. aşama toplam 6 hafta sürdü. Kampanyanın ikinci kısmının başlangıcı; Hanso Vakfı'nın web sitesi hacklenmesi ile başlıyor.

Sitenin kaynak koduna eklenen Rachel Blake web sitesi ile oyunun ikinci kısmındaki gizemler bizi kucaklıyor.

Site bir kızın gezi günlüğü gibi görünse de süreç içinde kızın gazeteci olduğunu ve Hanso Vakfı'nın yaptığı araştırmaları ortaya çıkartıp, onları durdurmak amacında olduğunu öğreniyoruz. Rachel'in sitesindeki sağ tarafta yer alan more info kısmına yazılan kod ile Stop Hanso web sitesinden Rachel'in video bloguna ulaşıp, onları durdurmak için neler yaptığını takip ediyoruz. (eski çalışanlardan yardım alıyor, trafik kazasında ölüyorlar vb gibi detay hikayeleri geçiyorum)

Aynı dönemde sırası ile Sprite, Jeep ve Monster.com ve Verizon ile sponsorlu çalışmalar yaptılar.  Projelerde DJ Dan'ın podcastleri yer aldı. Podcastlerde yeni ipuçları belirtildi. Yapılan kampanyalarla ilgili bilgiler stophanso sitesinde yer alan FAQ kısmından öğrenebilirsiniz.

Monster.com ile yapılan da yeni cevherlere ihtiyaçları olduğunu belirtikleri İş İlanı tv reklamları gösterime girerken, gazetelerde de ayrıca gizli kodları veren ilanlar yayınladılar.

Hanso Vakfı İnsan Kaynakları Reklamı

İnsan Kaynakları web sitesi hansocareers.com monster.com iş ortaklığı ile hayata geçti.

III. BÖLÜM
Bu bölüm yine gerçek hayat ile bağlantılı başlıyor. Comic Con 2006'da Lost paneline katılan gazeteci Rachel Black seyirciler arasından çıkıyor ve onlarla konuşup, en sonunda gerçekleri Hanso Exposed.com'da açıkladığını belirtiyor (seyirciler kadın konulurken ki heyecan tepkisi inanılmaz :))

Rachel'in konuştuğu an

HansoExposed sitesine üye olup girdiğinizde kodları girdikçe size Rachel'in bulduğu filmler gösteriliyor. Kodlar hem gerilla olarak hem de viral internet üzerinden yayıldılar. Google'dan Rachel Black diye arattığınızda hala 3 tane kodu görebiliryorsunuz. Tüm diğer kodlar hakkında detaylı bilgi için tık tık.

Ve işte Hanso Exposed'dan öğreneceklerimizin potpori videosu:

IV. BÖLÜM
Bu bölümün tetikleyicisi ise; Lost dergisinin arka kapağında çıkan Apollo Bar çikolata reklamı. Apollo Bar, dizide kendi ambalajı olan tek ürün. Diğer ürünlerin hepsi Dharma projesi ambalajlarında yer alıyor.

Diziden fırlayan Apollo Bar'ın web sitesinde kurumsal bilgiler (Hanso çikolata şirketini kurtarmış) ve nerelerden alabilecekleri bilgileri yer alıyormuş (site kapalı şu anda)

Apollo Bar alanlar, çikolatanın üzerinde bulunan başka bir web sitesi olan whereisalvar.com'a yönlendiriler.
 

Kısaca whereisalvar.com'da apollo paketlerini alanlar paketlerin resimlerini gönderdiler. Paketlerin bazılarında ayrıca kodlar yer alıyordu.

Tüm paketlerin bulunması dahilinde Rachel yeni açıklamaları olduğunu belirtti ki belirttiği yeni şey de kayıp organlar'dı. Hanso Vakfı'nın organları yasal olmayan yolla ele geçirdikleri ile ilgili bilgileri ise şu dokuman ile açıkladı ve 4. bölümü bittirdi.

V. BÖLÜM
Sonunda en sona yaklaştık 🙂

DJ Dan (Tabi ki Hanso Vakfı'na karşı kendisi), ABC'nin yayınladığı bildiri ile son noktayı en son yaptığı podcast ile koydu. Rachel ile yaptığı konuşma da aşağıdaki video ortaya çıktı ve bir proje burada son buldu 🙂

Rachel'dan alınan son videodan Rachel'in Alvar Hanso yani Hanso Vakfı'nın CEO'nun kızı olduğunu da öğreniyoruz.

Eksik anlattığım ya da atladığım olabilir, şimdiden belirtiyim 🙂
Tüüüm bu anlattıklarımı 4 dakika özet olarak dinlemek isteyenler için Lost Experience belgeseli 🙂