Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Alışverişi Kolaylaştıran Sesli Asistan: Uniqlo IQ

Alışverişi Kolaylaştıran Sesli Asistan: Uniqlo IQ

Uniqlo IQ; Uniqlo'nun mobil alışveriş sürecini kolaylaştırmak ve kişiselleştirmek için sunduğu bir sesli alışveriş asistanı.

Mobil ticaret ve sesli asistanlar yükselişlerini sürdürürken Japon hazır giyim markası Uniqlo da alışverişlerde yardımcı olacak özel bir mobil alışveriş asistanı yarattı. Uniqlo IQ isimli bu mobil asistan ses tanıma ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak müşterilere kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor.

Bu atılımın arkasında, markanın internet üzerinden alışverişi müşterileri için daha keyifli ve daha rahat bir hale getirmek istemesi yatıyor. Teknolojiyi kullanarak insanlara yeni ilham kaynakları ve yeni fikirler sunmayı hedefliyor. Makine öğrenmesi ile güçlendirilmiş bu araç; bir anlamda dijital bir concierge hizmeti ya da sohbet botu.

Uniqlo IQ, reklam ajansı Party ve Inamato & Co iş birliğiyle Google teknolojileri ve Google Dialogflow konuşma ara yüzü kullanılarak yaratıldı. 2017’de ABD kapsamında ilk denemeleri yapılan, sonrasında ise Japonya’da daha kapsamlı bir deneme sürecine tabi tutulan asistan, artık tüketicilerle buluşmaya hazır. Servis, Japonya çapında Google Asistant’a entegre olduğundan sadece Uniqlo IQ veya Uniqlo FAQ demek uygulamanın devreye girmesi için yeterli. Dileyenler aynı zamanda  uygulama veya Line üzerinden de erişim sağlayabiliyor.

Mobil veya internet üzerinden alışveriş yaparken aradığımız belli bir ürün yoksa, vitrin gezer gibi etrafa bakmak ve size uygun ürünü bulmak zor olabiliyor. Özellikle de kıyafet konusunda zevkinize seslenen şeylere ulaşmak çok zaman alabiliyor. Uniqlo IQ, alışverişi sürecini daha rahat hale getiriyor ve arama yapmayı da beğeneceğiniz bir şeyi bulmayı da kolaylaştırıyor.

Aradığınıza Ulaşmanın Farklı Yolları

Uygulamada aradığınız kıyafeti bulmak için çeşitli yollar var. Saate dayalı ürün değerlendirmeleri bulabiliyor, giyeceğiniz yer veya etkinliğe göre arama yapabiliyor, dergilerdeki ürünleri bulabiliyor veya günün şanslı rengine ya da o günkü burcunuza göre kıyafetleri görebiliyorsunuz. Trend kelimelere dayanan ürün önerileri alabildiğiniz gibi, haftalık kombin tavsiyelerini görebiliyor, ürünü gerçek zamanlı olarak mağaza stoklarında arayabiliyorsunuz. Aradığınızı bulduktan sonraysa dilerseniz mobil deneyim üzerinden satın alabiliyor ya da denemek için en yakın Uniqlo mağazasına yönlendiriliyorsunuz.

Inamoto & Co kurucu ortaklarından Rei Inamoto, perakendenin dijital alana kaydığını belirtirken alışverişin artık sadece zamandan veya mekandan bağımsız olmakla kalmadığını; artık kişisel hale gelmesi gerektiğini vurguluyor. Sohbet, arama ve ses aktivasyonunu kullanan Uniqlo IQ’nun müşteri hizmetini kişisel bir boyuta taşıdığını anlatıyor.

Uniqlo IQ, bir markanın stil önerileri ve alışveriş yardımcısı alanındaki ilk yapay zeka veya sohbet botu değil. Ancak bir markanın, marka özelinde bir çözüm için Google ile bu kadar yakın çalışmasının ilk örneği olduğu söyleniyor.

Görsel: YouTube