Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Akıllı Telefonunuzu Bitkiyle Şarj Etmek: Bioo Lite

Akıllı Telefonunuzu Bitkiyle Şarj Etmek: Bioo Lite

'Bioo Lite' adlı saksı, fotosentezi elektriğe dönüştürerek akıllı telefonlarınızı şarj ediyor.

Barcelona merkezli Arkyne Technologies, yeşil enerji adına önemli girişimle karşımızda. Firmanın ürettiği Bioo Lite adı verilen saksı, bitkilerin fotosentezinden çıkan enerjiyle akıllı telefonların şarj edilebilmesini sağlıyor. Böylelikle günde en az bir kere yaptığımız bir işlem, bitkilerin gündelik işlemleriyle birleşerek daha az elektrik ve daha temiz bir enerji kullanılmasına aracı oluyor.

Ürünü kullanmak için yalnızca bir telefona, bir kabloya ve bir bitkiye ihtiyaç var. Bioo Lite, fotosentez sonucu oluşan organik bileşiklerin saksının içindeki bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkan elektronların nanotellerle hareket etmesiyle akıllı telefonun kablosunun girebileceği bir USB girişe elektrik sağlıyor. Gün boyunca elektrik topladığı için istenilen saatte kullanılabilirken, Arkyne Technologies şarj işleminin gün boyunca en fazla üç kere yapılabileceğini ve telefonun şarjının dolma süresinin bilgisayara takıldığı zamankiyle benzer olacağını belirtiyor.

Indiegogo‘da belirlenen miktarın iki katını toplamayı başaran kampanya, bir ay daha devam edecek. Ürünlerin ise Aralık 2016’da gönderilmeye başlanacağı belirtiliyor.

Görsel: Bioo