BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
3 Boyutlu Baskı İle Üretilen Kendi Kendini Yenileyen Spor Ayakkabılar

3 Boyutlu Baskı İle Üretilen Kendi Kendini Yenileyen Spor Ayakkabılar

Protocell kullanılarak 3 boyutlu baskı ile üretilmesi planlanan ayakkabılar geceden gündüze kadar kendini yenileyebiliyor.

Londralı tasarımcı ve araştırmacı Shamees Aden tarafından geliştirilen konsept spor ayakkabılar 3 boyutlu baskı teknolojisi ile üretiliyor ve kullanılan malzeme sentetik biyolojik materyaller. Bu malzeme sayesinde ne kadar iyi bakarsanız bakın yıpranmaya mahkum olan ayakkabılar geceden sabaha kadar kendini yeniliyor.

Bu 3 boyutlu basılmış ayakkabılar ikinci bir deri gibi ayağa geçiriliyor ve koşarken hareketlerinize/üzerindeki baskıya tepki veriyor. Bu etkileşim sahibinin performansına da katkıda bulunuyor. Bu konsepti University of Southern Denmark’tan protocell teknolojileri alanında uzmanlaşan Dr Martin Hanczyc ile birlikte geliştiriyor sanatçı. Protocelller kendileri canlı olmayan ama yaşayan organizmalarla kombin edilebilen moleküller. Birbirinden farklı yaşamayan molekülü bir araya getiren sanatçı ve akademisyen böylece yapay bir yaşam sistemi kuruyor baskıya, ışığa ya da sıcaklığa tepki verebilen.

Bu konsept ayakkabıda kullanılar proteceller bir koşudan sonra enerjilerini kaybedecek. Fotoğrafta göründüğü gibi bir kavanozun içinde ayakkabının yerini procetelllerden oluşan bir sıvı alacak. Protocell kullanılaran giyilebilir teknoloji üretiminin tamamen hayatımıza girmesi 2050’yi bulacak deniyor.