Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Yol Bilgisayarına Dönüşebilen Akıllı Analog Saat

Yol Bilgisayarına Dönüşebilen Akıllı Analog Saat

Özellikle bisikletçiler için tasarlanan M O S KI T O; klasik ve zarif görünümünün altında akıllı saat, bisikletçiler için yol bilgisayarı ve kronograf özellikleri gizliyor.

M O S KI T O (ya da kolaylık olması için yazıda anacağımız ismiyle Moskito) analog görünümlü bir akıllı saat. Bu anlamda türünün tek örneği değil ama özel olarak bisikletçiler için tasarlanmış olmasıyla farklılaşıyor, benzerleri arasından sıyrılıyor çünkü bu saat kayıştan ayrılarak bisiklet üzerindeki haznesine yerleştirildiğinde hız göstergesi veya kronograf olarak da çalışabiliyor.

İsviçre’de üretilmiş el yapımı bir saat olmakla övünen Moskito; günlük kullanım için ideal, klasik bir görünüm sunuyor. Farklı renk alternatiflerinde deri veya kumaş kayış, paslanmaz çelik veya aliminyum gövde, mineral ya da safir cam gibi pek çok seçeneği bulunuyor.

Moskito aynı zamanda bir akıllı saat. Özel Moskito uygulaması aracılığıyla telefonunuza gelen çağrılar, mesajlar ve e-postalar için bildirim alabiliyorsunuz. Pil ömrü bir Bluetooth cihaz için oldukça uzun, şarj edilebilen Lityum-İyon pilinin kullanıma bağlı olarak 6-24 ay arası dayandığı söyleniyor.

Moskito’nun üç kullanım şekli var. Birincisi klasik saat işlevi ile saat, tarih, saniye bilgisi ve tabii, akıllı saat özellikleri… İkincisi, bir düğmeye basarak geçtiğiniz ve bisikletçiler için bir yol bilgisayarı görevi gören “hız” modu. Moskito’nun üçüncü modu ise “kronograf” seçeneği, burası da bisiklet üzerinde geçirdiğiniz süreyi hesaplıyor.

Moskito’nun en önemli özelliği kadranın gövdeden ayrılıp bisiklet üzerindeki özel hazneye yerleştirilebilmesi. Bu sayede siz bisiklet üzerindeyken Moskito “hız” modunda çalıştığındqa analog bir takometre görevi görüyor. Akrep hızınızı, yelkovan ise kilometre ya da mil cinsinden gittiğiniz mesafeyi gösteriyor. Hatta Bluetooth üzerinden özel Moskito uygulaması aracılığıyla akıllı telefonunuzla konuşarak size belli bir yolda kendi rekorunuzu kırmanız için hedefler veya zorluklar koyabiliyor. Sonrasında verinizi uygulama üzerinden Strava veya Garmin Connect gibi sporculara özel sosyal platformlara yükleyebiliyorsunuz.


Bu özellikleriyle Moskito, bisikletçiler için iyi düşünülmüş, şık bir seçenek. Fiyatıysa çok düşük değil; en ucuz seçeneği 520$ civarında. Kickstarter kampanyasına destek verirseniz avantajlı önsatış fiyatını yakalamak mümkün. Saatlerin üretim ve teslimatının Nisan-Ekim 2017 arasında yapılması planlanıyor.

Görsel: Kickstarter