Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Instagram’ın Rekor Kıran Yumurtası Sosyal Sorumluluk Kampanyası Çıktı

Instagram’ın Rekor Kıran Yumurtası Sosyal Sorumluluk Kampanyası Çıktı

Instagram'ın en çok beğenilen fotoğrafı olarak rekor kıran world_record_egg hesabı, akıl sağlığı hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan bir kampanya

4 Ocak’ta atılan bir gönderi ile Instagram üzerinde mecranın belki de en büyük kitlesel hareketi yaşandı. @world_record_egg isimli bir hesap, tek bir stok yumurta görseli paylaşarak Instagram’ın en çok beğenilen fotoğrafı rekorunu Kylie Jenner’dan almayı amaçlıyordu. Kylie Jenner ve Travis Scott ikilisinin bebeği Stormi’nin fotoğrafı 18 milyon beğeni ile 2018’de mecranın en beğenilen fotoğrafı rekorunu ele geçirmişti. Egg Gang (world_record_egg), tek bir gönderisi olan basit bir hesap olarak “Haydi Kylie Jenner’ın rekorunu kıralım” dedi ve bir yumurta fotoğrafı paylaştı.

Hikayelerde paylaşılan, kulaktan kulağa yayılan ve 9 gün içinde Kylie’nin rekorunu kıran Egg Gang ile birlikte de adeta internet yerinden oynadı. Markalar gerçek zamanlı pazarlama amacıyla yumurtalı içerikler paylaştı, Kylie Jenner asfalta yumurta kırarak lakırdı yaptı. Kimliğini gizleyen ve takipçileri ile birlikte Egg Gang olarak anılan, hemen moda ürünleri tasarlayarak satışa çıkaran world_record_egg hesabını kimin yönettiği ve ne amaçla açıldığı ise gizliliğini koruyordu.

Yumurta çatlamaya başladı

19 Ocak’ta ikinci gönderisini paylaşan @world_record_egg, yavaş yavaş çatlamaya başladı. 30 Ocak’ta çatlaklarını iyice gösteren yumurta, 2 Şubat’ta kendisini amerikan futbol topuna benzeterek bekleyişin Super Bowl’da sona ereceğini açıkladı. Hulu ile birlikte Super Bowl’da reklam alanına kavuşan Egg Gang, 3 Şubat’taki müsabakanın ardından, Pazartesi günü bir video yayınlayarak tüm bu şöhretten, onca insanın onu konuşmasından dolayı yaşadığı anksiyeteyi ve sıkıntıyı paylaştı. Ve bu tip durumlarda birisiyle konuşmanın iyi gelebileceğini söyledi. Videonun sonunda ise talkingegg.info isimli internet sitesine yönlendirerek dünyanın pek çok yerinde bu konuda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarını öne çıkardı.

Hayranları tarafından Eugene olarak isimlendirilen yumurtanın an itibariyle 6 gönderisi, 52,3 milyon beğenilen bir fotoğrafı ve 10 milyon takipçisi var. En çok beğeni alan gönderiler arasında en yakın rakibi 18 milyonda iken ilk 20’ye bakıldığında 10 milyona kadar düşen bir liste görülüyor. Egg Gang bu yönden de topluluk yaratmanın ve viral olmanın 2019’da bile mümkün olduğunu gösteriyor.

Yumurtanın sahibi reklamcı çıktı

Yumurtanın sahibi Chris Godfrey, hesabın yaptığıyla konuşulurken kimliğini The New York Times ile yapılan bir röportajla açığa çıkardı. BuzzFeed ise 3 Şubat’ta yayınladığı araştırma ile hesabı Godfrey’in yönettiğini tahmin etmişti. Londra’da bulunan reklam ajansı The&Partnership‘de yaratıcı olarak çalışan 29 yaşındaki Chris Godfrey; cinsiyeti, ırkı veya dini olmayan evrensel bir şey olarak yumurtayı seçtiğini açıkladı. Elde ettikleri ilginin ve büyümenin tamamen organik şekilde geliştiğini söyleyen Godfrey, hesabın gelişiminde veya büyümesinde belirli bir kesimin rolünün olmadığını söylüyor.

Chris Godfrey’in ajanstan arkadaşları Alissa Khan-Whelan ve C.J. Brown ile birlikte yönettikleri hesabın asıl sıçraması Godfrey’in diğer Instagram kullanıcılarının ürettikleri içerikleri hikayeler (Stories) üzerinden paylaşmaya karar vermesiyle yaşanmış. Topluluğunu da basit bir hamle ile 24 saatte yok olan bir mecrada geliştirerek hesabın aktifliğini de sürdürmüş.

Chris Godfrey ve arkadaşları Egg Gang’in yakaladığı bu başarı ile parayı ve bir anda influencer’lığı değil pozitif düşünceleri ve görüşleri duyurmayı önemsiyor. Bu nedenle de Hulu ile birlikte çalışarak akıl sağlığı konusuna eğilmeyi tercih etmişler. Bu süreçte de önlerine çok sayıda çılgın teklif gelmiş. Fakat bunların hiçbirini paylaşmayarak kendilerini arka planda tutuyorlar ve konunun Eugene çevresinde kalmasını istiyorlar.

2019 yılında yapılacak iş mi?

2014’te Kim Kardashian’ın Paper dergisine verdiği pozla interneti kırmış ve Break the Internet teriminin dile yerleşmesinde büyük rol oynamıştı. Geçtiğimiz yıllarda sık sık çılgın beğeni ve paylaşım vakalarıyla karşılaşmıştık. Bunlar arasında bazıları; 2017’de Carter Wilkerson isimli bir genç Wendy’s’e tweet atarak bir yıllık bedava nugget için kaç RT gerektiğini sormuştu. Fenomenlerden teknoloji devlerine pek çok hesabın desteğini alan Carter 3 milyon kez RT’lenmişti. 5 Ocak’ta ise Elon Musk’ın ilk uzay turisti olacağı açıklanan Japon milyarder Yusaku Maezawa, “bu tweet’i retweet’leyenler arasından 100 kişiye 1 milyon yen (9.116 ABD doları) vererek toplamda 100 milyon yen dağıtacağını açıklamıştı. Ve bu tweet 5 milyon retweet ile Twitter’ın en çok paylaşılanı olarak rekoru elinde tutuyor.

İnternet kullanıcılarının belirli bir doygunluk seviyesine geldiğini ve internette artık uçuk şeylerin yapılamayacağı düşünülürken 2019 yılında Egg Gang’in böyle bir başarı yakalaması büyük bir başarı. O günler eskide kaldı diye hayıflanan reklam ve pazarlama çalışanları için de üzerine çalışılabilecek bir vaka örneği oluyor. Bu yıl Cannes Lions gibi yaratıcılık yarışmalarında Chris Godfrey ve @world_record_egg’den çokça karşımıza çıkabilir.

Görsel: Know Your Meme, Instagram
Videolar @world_record_egg hikayelerinden alınmıştır.
Manşet görseli düzenlenmiştir.