Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Intel’den Kış Olimpiyatları Açılışına Özel Drone Gösterisi

Intel’den Kış Olimpiyatları Açılışına Özel Drone Gösterisi

Intel, 2018 Kış Olimpiyatları açılışına özel hazırladığı gösteriyle hem izleyenleri büyüledi hem de olimpiyatların ilk rekorunu kırdı.

Intel, drone ile gösteri yapmayı artık sahiplendi diyebiliriz. Drone’larla birçok farklı gösteriye imza attılar geçmişte. 2016 yılında 500 drone’la ışık gösterisi izletmişlerdi bizlere. Ayrıca bu ışık gösterisi ile eskiden 100 drone’la yapılan ışık gösterisi rekorunu 500 gibi bir sayıyla geçerek dünya rekorunu da kırmışlardı. Super Bowl LI’deki Lady Gaga’nın performansında da drone’lar koreografi gerçekleştirmişlerdi. Geçtiğimiz Eylül, Wonder Woman filmi özelinde drone’larla ışık gösterisi yapmışlardı. En son olarak da CES 2018 açılışında 100 dronela gerçekleştirdiği ışık gösterisi gerçekleştirmişti. Hatta CES 2018 gösterisiyle tek bir bilgisayar üzerinden 100’den fazla drone’u uçurarak bir dünya rekoru daha kırmıştı. Şimdi ise Kış Olimpiyatları açılışı için CES’te tanıttığı drone’larla özel bir gösteriyle karşımızdaydı ve yine rekor kırdı: 1.218 drone adeta mekanik olarak bu gösteride uçmadı, mırıldandı!

Intel Drone’ları için Rekor Kırmanın Limiti Gökyüzü

Intel, Kış Olimpiyatları açılışına özel farklı spor animasyonları ve ikonik Olimpiyat halkalarının oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli Olimpiyat ile ilgili özel animasyonlar tasarladı ve geliştirdi. Lady Gaga’lı Super Bowl LI’den beri düzenledikleri en göz kamaştıran gösteri sanıyorum buydu.

Intel drone ışık gösterisi takımı Genel Müdürü Natalie Cheung, olimpiyatların spor ve eğlence endüstrisi içerisinde bulunanlar için ideal bir rekor deneme alanı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Kış Olimpiyatları açılışının Intel Shooting Star dronelar ve gösteri ekibi için mükemmel bir aşama olduğunu düşünüyor.

Intel drone takımı, 1.218 drone kullanarak yaptıkları gökyüzü animasyonları için gerçek fotoğraflardan yararlanmışlar. Mesela gökyüzünde süzülen snowboard kayakçısının çizgileri ve şeklini elde etmek için fotoğraf kullanarak animasyonlaştırmışlar. Drone ekibi 300 drone’la bir gösteri yapmak ve 1.218 drone’la gösteri yapmak arasında lojistik açıdan pek bir fark olmadığını söylüyor. Ama tabii bunun başlıca sebeplerinden biri, bu gösterilerde Shooting Star teknolojisinin kullanması. Shooting Star’lar hava pikselleri gibi davrandığı için, animatörler 3B tasarım programlarıyla gösteriyi hazırladıktan sonra her bir drone hava pikseli gibi görevlendiriliyor.

Görsel: Intel Basın Odası, YouTube