Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Hırsızlığı % 81 Doğrulukla Önceden Tespit Edebilen Algoritma

Hırsızlığı % 81 Doğrulukla Önceden Tespit Edebilen Algoritma

VaakEye, güvenlik kameralarındaki görüntüleri sürekli izleyerek şüpheli davranışları otomatik olarak algılayan ve yetkililere anında uyarı gönderen bir algoritma.

VaakEye adlı sistem, güvenlik kameralarının aldığı görüntülerini sürekli izliyor, şüpheli etkinlikleri tespit ediyor ve görüntüleri anında izleyip harekete geçebilecek güvenlik personeline iletiyor. Sistem, Japonya’da şimdiden 50’den fazla mağazada kullanılmaya başlamış ve yakında küresel olarak piyasa sürülmesi hedefleniyor. VaakEye’ın yaratıcısı Vaak, Amazon tarzı otomatik ödeme yöntemini de başlatmaya hazırlanıyor.

Vaak’ın kurucu CEO’su Ryo Tanaka’ya göre çok sayıda veri yönetimi şirketi var, ancak yapılandırılmamış verileri yönetecek şirket yok. Bu nedenle, yapısal olmayan verileri yönetecek bir şirketi kurmak üzere harekete geçmiş ve video görüntüleri aracılığıyla insan davranışlarına odaklanmış.

VaakEye, derin öğrenme yeteneği olan bir yapay zeka sistemi

VaakEye, Vaak’ın ilk ürünü ve Mart ayında bir abonelik hizmeti olarak piyasaya sürülmüş. Kamera başına ayda 162 dolar ücretlendirmeyle hizmetten faydalanmak mümkün. VaakEye görüntüleri sürekli izleyen, bulut tabanlı ve derin öğrenme yeteneği olan yapay zeka sistemi. Şüpheli davranışları otomatik olarak algılıyor ve çalışanlara anında uyarı gönderiyor.

Endişeyle etrafa bakmak, gözlerin kamerayı araması ve hızlı hareket etmek

Sistem, büyük bir kısmı gerçek yaşamdaki güvenlik kamerası verilerinden oluşan 100.000 saati aşkın video kaydı üzerinden eğitilmiş. Peki VaakEye hangi türde davranışları filtreliyor? Endişeyle etrafa bakmak, gözlerin kamerayı araması ve normalden biraz daha hızlı hareket etmek suçluların ortak davranış biçimleri. Ayrıca sistem, raflardaki ürünlerin bir torbaya veya cebe sokulduğunu algılayabiliyor. Sistem, fark ettiği her şüpheli davranışı takibe alıyor ve bir müşteri şüpheli davranışlar açısından belirli bir eşiğe ulaştığında, sistem video kayıtlarıyla birlikte uyarısını ilgili personele gönderiyor.

VaakEye, insanın hareketini vücudundaki 100’den fazla noktada analiz ediyor. Vaak yakında fiziksel saldırılar ve daha karmaşık hareketler dahil olmak üzere diğer antisosyal davranışları da tespit edebileceğine inanıyor. Vaak’ın Ağustos ayında piyasaya sürmeyi planladığı bir başka projesi ise Amazon tarzı otomatik ödeme. Aynı güvenlik kamera görüntüleri akışını kullanarak, müşterilerin raflardan neler aldıklarını izleyip onlara Amazon Go gibi, kasada ödeme olmadan bir alışveriş deneyimi sunacak. Müşterilerin mobil cihazlarında bir VaakPay hesabı kurmaları ve sistemin mağazada alışveriş yaptıklarını bilmeleri için bir düğmeyi tıklamaları yeterli olacak. Sistem, müşterilerin neleri toplayıp bıraktığını izleyecek ve çıkışta otomatik olarak ödemeyi alacak.

Peki ya güvenlik kameralarının göremediği şeyler? Örneğin iş bulamadığından bebeği için marketten mama çalan bir baba, “hırsız” yakıştırmasını hak eder mi? Bebek maması parasını, babanın cebinden kim çalmıştır? O halde mağazadaki bir hırsızlığın, kimi zaman görünmeyen sorumluluları da olabilir. Belki en çok da o sorumluları tespit edecek teknolojilere ihtiyaç vardır… Siz ne dersiniz?

Görsel: VaakEye