Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

SXSW Interactive Innovation Awards Finalistleri – Bölüm 2 [SXSW 2016]

SXSW Interactive Innovation Awards yarışmasında 13 kategoride finale kalan girişimleri inceliyoruz.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Yenilikçi teknolojilerin ve dijital inovasyonun önemli festivallerinden SXSW bünyesinde gerçekleşecek olan Interactive Innovation Awardss yarışması dünyaya yenilikçi değerler katan projeleri ödüllendiriyor. 13 farklı kategoride listelenen çalışmaları her gün üçer kategoriye yer vererek finalistleri incelemeye devam ediyoruz.

İlk bölüme ise buradan ulaşabilirsiniz.

Music & Audio Innovation

DELQA

Listen tarafından New York’ta geliştirilen DELQA, sanatçı ve müzik yapımcısı Matthew Dear’ın tasarladığı bir ses heykelinin içine girerek fiziksel hareketlerle müziğe yön verme deneyimini yaşatıyor. DELQA, sonik çevreyi ve Kinect teknolojisini kullanarak gerçeğe dönüşüyor.

Here Active Listening System

Doppler Labs tarafından San Francisco’da geliştirilen Here Active Listening System, Coachella festivali başta olmak üzere çevre seslerini dijital müdahalelerle geliştiren bir kulaklık. İki kulakiçi kulaklık ve bir mobil uygulama ile ses seviyesi ve ekolayzer gibi ayarları yapmaya imkan sağlıyor.


LISNR – Made in America Music Festival

Cincinnati’de geliştirilen LISNR, ses ve veri arasında yeni bir iletişim protokolü kurarak dijital ses dosyaları ve medya oynatıcılar arasında bağ kuruyor. Bluetooth teknolojisinin hantallığından sıyrılarak kurulan Smart Tones üzerinden gerçekleşiyor. LISNR, geçtiğimiz günlerde Intel Capital tarafından 10 milyon ABD doları yatırım aldı.

Pulse Solo

Sengled USA tarafından Alpharetta’da geliştirilen Pulse Solo, çift dahili hoparlörleri ve LED aydınlatma sistemiyle dünyanın ilk hoparlörlü aydınlatma sistemi olma özelliğini taşıyor.

Trackd

Trackd Music tarafından Londra ve New York’ta geliştirilen Trackd, arkadaş grupları arasında müzik kaydetme ve kolektif olarak ekleme yapma prensiplerine dayalı bir iOS uygulaması. Uygulamanın öne çıkan yönü ise hızlı kayıt alma ve paylaşma mekanikleri.


New Economy

Fairphone 2

Fairphone tarafından Amsterdam’da geliştirilen Fairphone 2, mobil endüstri içinde etik değerleri, çevreyi ve doğayı önemseyerek üretilen akıllı telefon markasının ikinci cihazı.

Fort Collins’de geliştirilen The Food Corridor, yemek pişirenlerle mutfak alanı olan ticari işletmelerin buluştuğu bir paylaşım ekonomisi girişimi. İki tarafından da fayda sağladığı modelde leziz yemekler yemek de cabası.

ShareTheMeal

UN World Food Programme tarafından Rome’da geliştirilen Share The Meal uygulaması, Dünya’daki açlıkla mücadele eden bir sivil toplum girişimi. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından geliştirilen Share The Meal ile 50 ABD cent’i bağışlayarak bir çocuğun bir günlük gıda ihtiyacını karşılayabiliyorsunuz.

Londra merkezli Wevolver, son teknoloji donanım parçalarının geliştirilmesi ve paylaşılması esasına dayanan bir üretim noktası.

Palo Alto’da geliştirilen Robinhood, borsadaki alım satım işlemleri üzerinden alınan işletim ücretini aradan çıkararak ücretsiz hisse senedi alım satımı yapmanızı sağlıyor. Böylece borsa üzerinde ciddi değerlerde tasarruf ve birikim yapabiliyorsunuz.


Privacy & Security

Adblock Fast

Rocketship tarafından Palo Alto’da geliştirilen Adblock Fast, diğer reklam engelleme eklentilerine kıyasla çok daha az kural seti, daha düşük dosya büyüklüğü, daha düşük yenileme süresi ve daha az işlemci kullanımıyla aynı reklamsız internet deneyimini daha yüksek performansla sunuyor.

CylancePROTECT

Cylance Inc. tarafından Irvine’da geliştirilen CylancePROTECT, antivirus yazılımları arasından verimli çalışma prensipleri ve sıkı deneyim yapısıyla ayrılan bir girişim.

Peeple

Building 10 Technology, Inc. tarafından Austin’de geliştirilen Peeple, daire kapılarındaki deliklerin yerini alarak dijital denetim, gözlem ve kontrol sağlıyor.

SUPERNERDS – A Night of Surveillance

gebrueder beetz filmproduktion/WDR/Schauspiel tarafından Köln’de geliştirilen SUPERNERDS, çeşitli medya araçlarını ve mecralarını kullanarak internet aktivistlerini ve teknoloji geliştirileri ele alan çok medyalı bir iletişim projesi.

Torch, Let it Shine.

Fancy Rhino tarafından Chattanooga’da geliştirilen Torch, dijital çağda çocukların internet kullanımı konusunda ebeveynlere yardımcı olmayı amaçlayan ve kullanım alışkanlıklarını düzenleyen bir modem.

Görsel; Torch

REKLAM