Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

SXSW Interactive Innovation Awards Finalistleri – Bölüm 1 [SXSW 2016]

SXSW Interactive Innovation Awards yarışmasında 13 kategoride finale kalan girişimleri inceliyoruz.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Yenilikçi teknolojilerin ve dijital dünyanın en önemli festivallerinden SXSW Interactive dahilinde düzenlenen Interactive Innovation Awards yarışmasında finale kalan projeler açıklandı. İnternete bağlanabilen cihazların dünyasında fark yaratan projeler, son 5’e kalarak finalde boy göstermeye hak kazandı. 19.’su düzenlenen Interactive Innovation Awards‘da yer alan 13 kategoride finale kalan adayları bölümler halinde inceleyeceğiz.

Oyuncu, sunucu ve yazar Brooke Van Poppelen‘in sunuculuğunu üstleneceği ödül töreninin özel konuğu ise Julian Velard olacak ve ödüller 15 Mart’ta Hilton Austin’de sahipleriyle buluşacak.

Health, Med & Biotech

Maliyet, verimlilik, etki gibi metriklerle sağlık ve tıp alanında yapılan en dikkat çekici, yenilikçi teknolojiler bu kategoride yer alıyor.

The Brain Power System

Brain Power tarafından Cambridge’de geliştirilen The Brain Power System, otizm hastası çocukların iletişim kurmasını kolaylaştırmak adına Google Glass’ı kullanıyor. Geliştirilen alternatif uygulamalarla karşısındaki kişinin duygularını ve ruh halini anlama konusunda destekleyici çözümler sunuyor.

DESKGEN

Destop Genetics tarafından Londra’da geliştirilen DESKGEN, genomlar üzerinde araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına hizmet ediyor. Üç farklı model sunan DESKGEN bulut üzerinde çalışarak insanın yapı taşları üzerinde akademik seviyede araştırma imkanı sunuyor.

DNA Tinker Studio

Synbiota Inc. tarafından Toronto’da geliştirilen DNA Tinker Studio, DNA dizilimleri ve kombinasyonları üzerine dijital çözümler üretiyor.

EpiWatch

THREAD & Johns Hopkins University tarafından Tustin ve Baltimore’da geliştirilen EpiWatch, akıllı saatler ve akıllı telefonları kullanarak hastaların kişisel verisi üzerinden hastalık gerçekleşmeden önce teşhis edilmesini sağlıyor. Ancak uygulamanın temel amacı hastalık nöbetini tahmin etmek yerine akademik çalışmalara yön vermek olarak belirlenmiş.

Nima

6SensorLabs tarafından San Francisco’da geliştirilen Nima, gluten tüketmeyen bireylerden başlayarak belirli besinlere alerjisi olan bireylerin yemeklerini teşhis etmesi için geliştirilmiş bir cihaz. Bir parça yemek örneğini alıp 2 dakikada analiz ediyor ve sonuçta alerjik olup olmadığı kanaatine varıyor.


Innovation In Connecting People

Diğer insanlarla iletişimde kullanılmak üzere geliştirilen yenilikçi ve teknolojik çözümler.

The Brain Power System

Brain Power tarafından Cambridge’de geliştirilen The Brain Power System, otizm hastası çocukların iletişim kurmasını kolaylaştırmak adına Google Glass’ı kullanıyor. Geliştirilen alternatif uygulamalarla karşısındaki kişinin duygularını ve ruh halini anlama konusunda destekleyici çözümler sunuyor.

Don’s Voice

Not Impossible tarafından Los Angeles’da geliştirilen Don’s Voice, ALS hastalarının yeniden konuşabilmesini sağlayan bir teknolojik yazılım.

GetTheMayor.com

Heidelberg’de geliştirilen internet sitesi GetTheMayor.com, Almanya’daki Heidelberg şehrinin yerel yöneticisiyle halk arasında iletişim sağlayan bir çevrim içi platform.

Hackaball

Made by Many tarafından Londra’da geliştirilen Hackaball, çocukların yazılım ve kod dünyasıyla sıradan görünümlü bir top aracılığıyla tanışmasını amaçlıyor.

Open Sesame!

Sesame Enable tarafından Kfar Sava’da geliştirilen Open Sesame!, engelli bireylerin dokunmatik telefonları göz hareketleriyle kontrol etmesini sağlıyor. Ekrana dokunmadan sadece göz hareketlerinin ön kamera tarafından algılanması prensibine dayanıyor.


Innovative 3-DIY

3B baskının sunduğu alternatif üretim yöntemlerini kullanarak geliştirilen daha kolay erişilebilir ve karşılanabilir ürünler.

Form 2

Formlabs tarafından Somerville’de geliştirilen Form 2, kendini bugüne kadar geliştirilmiş en gelişmiş masaüstü 3B yazıcı olarak tanımlıyor.

Proto BuildBar

Real Art tarafından New York’ta geliştirilen Proto BuildBar; 3B yazıcıları, yaratıcı üretim alanını ve bar atmosferini bir potada eritiyor.

Respere

Metamason tarafından Pasadena’da geliştirilen Respere, geceleri daha konforlu uyumak için 3B baskı ile kişiselleştirilebilen bir rahat nefes alma cihazı.

Ulitmaker2 Go ve Ultimaker2

Geldermalsen menşeli 3B yazıcı geliştiricisi Ultimaker’ın son model yazıcıları da sunduğu son teknoloji özellikleriyle yarışmada yer alıyor.

Wevolver

Londra merkezli Wevolver, son teknoloji donanım parçalarının geliştirilmesi ve paylaşılması esasına dayanan bir üretim noktası.

Görsel; SXSW Interactive

REKLAM