Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sürücüsüz Otomobiller ve Geleneksel Markalar [Web Summit 2015]

Ford'un genel başkanı Bill Ford, otomotiv dünyasının yaşadığı değişimi bir devrim olarak görüyor.

Otomotiv dünyasının büyük aktörlerinden Ford’un genel başkanı Bill Ford, Bloomberg’den Caroline Hydeile birlikte katıldığı oturumda otomotiv dünyasının sürücüsüz araçlar ve internete bağlanabilen araçlarla yaşadığı değişimi ve endüstri ihtiyaçlarının farklarını değerlendirdi.

Geçtiğimiz ay Kristal Elma’da Volkswagen AG’nin Motor Shows Lideri Tillmann Stauske, otomotiv ve mobil olma kavramlarının form değiştirdiğinden bahsetmişti. Bill Ford da bu değişimi kendi markası açısından değerlendirerek yaratabileceği farkı gözlemlediklerini belirtti. Otomobilin varlığı ve markanın değeri sadece ürettiği yeni modeller ve teknolojilerle değil sosyal faydasıyla da değerlendiriliyor. Uber, Lyft gibi girişimler, sürücüsüz araçlar, internet bağlantılı araçlar, veri derleme gibi konular otomotiv sektörünü de etkiliyor ve yeni bir yola sevk ediyor.

Ford, dünyada yaşanan tüm bu değişimi kucaklayarak markanın altında bulunan kavramları yeniden tanımlama ihtiyacı duyuyor. Bill Ford, otomobil erişiminin kısıtlı olduğu Hindistan köylerinde bir kampanya düzenleyerek SUV’lerle hamile kadınları köylerden alıp şehre ulaştırarak onların bu süreçte daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağladıklarını belirtiyor.

Teknolojinin ve girişimci ruhun geliştiğini bir kez daha vurgulayarak bu süreçte bir otomotiv şirketi olarak sadece araç sunmak yerine mobil yaşam çözümleri sunmayı da hedefliyorlar. Otomobillerin temel kullanım amacı olan ulaşımın yanı sıra daha iyi hayatlar sunmak da Ford’un temel misyonları arasında yer alıyor.

Özellikle eski disiplinler ve teknolojilerle günümüze gelen Ford gibi büyük şirketlerin kendini iki noktada konumlandırması gerektiğinin altını çiziyor Bill Ford; her şirket gibi kar amacının bulunması ve bir servis olarak inovasyon yapıp daha iyi hayatlar sunması. Çünkü artık otomobil talep edenlerin profili değişiyor ve çeşitleniyor. Temelde benzer ihtiyaçlara yönelik olsa da küçük farklar büyük değişimler yaratıyor.

Apple ve Google’ın geliştirmekte olduğu sürücüsüz otomobiller gibi inovasyonlar içinse büyük bir heyecanla bu ürünleri beklediğini belirten Bill Ford, tek bir şirketin her şeyi yapamayacağını ve kusursuz olmadığını dile getirmekten de çekinmiyor. Bu nedenle de bu tip yenilikçi gelişmelere karşılık Apple veya Google ile işbirliği yapmanın da abesle iştigal olmadığını düşünüyor.

Geleneksel disiplin içerisinde otomotiv endüstrisi büyük bir sıçrama yaşamadığını sadece nüans bazında değişim yaşandığını belirtirken internete bağlanabilen otomobillerle yeni dalga değişimin yaşanabileceğini düşünüyor. Çünkü geleneksel araçlar sadece kullanıma yönelik iken internet bağlantısıyla otomobiller de veri üretip biriktirebiliyor. Ve bu beri anlamlandırılarak değerlendirilebiliyor.

Oturumun sonunda ise yaşanacak değişimi sezerek farkında olmak ve bu dalgaya uyum sağlayıp değişim içerisindeki bir aktör olmak gerektiğini mesajını da ileterek teşekkürlerini sunuyor Bill Ford.


Görsel; Web Summit

REKLAM