Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sakıp Sabancı Müzesi’nden Minyatür Animasyonları

Sakıp Sabancı Müzesi’nden Minyatür Animasyonları

Sakıp Sabancı Müzesi, kitap sanatları ve hat koleksiyonlarını Osmanlı minyatürlerinin animasyon videolarını yayınlayarak tanıtıyor.

Tarihi ve sanat eserlerini teknolojinin olanaklarıyla ele almak, geçmişle bugün arasında bağlantı kuran sihirli bir dokunuş etkisi yaratıyor. Bu nedenle Twitter kullanıcısı Terra Barselonevî’nin Osmanlı minyatürlerinden ürettiği GIF’leri ilgiyle takip ettik. Sakıp Sabancı Müzesi de SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonları’na dikkat çekmek amacıyla Osmanlı minyatürlerini hareketlendirerek hazırladığı videoları sosyal medyada paylaşıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) şimdiye kadar 5 farklı minyatür animasyonu paylaştığını – bazıları birden fazla defa paylaşılmış – gözlemledim. Bir de bonus olarak hat sanatıyla ilgili “kuyruğu ejder başlı aslan” animasyonunu bu derlemeye ekledim. Dilerim SSM’nin bu koleksiyona dair paylaşımları devam eder.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin kitap sanatları ve hat koleksiyonu içeriklerini Facebook, Twitter ve Instagram hesapları aracılığıyla takip edebilirsiniz. İyi seyirler!

Osmanlı sultanlarının huzuruna gelen yabancı elçilerin yanlarında getirdiği değerli hediyeler arasında nadir el yazması kitaplar öncelikli bir yere sahipti. Sultana ilk sunulan, bu el yazması kitaplar olurdu. Sultana hediyelerini sunan bir elçinin huzura kabulünü canlandıran bu animasyon ve daha fazlası, SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu sergi salonlarında!

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 19 Eylül 2015 Cumartesi

El yazması kitaplara büyük ilgi duyan Sultan II. Bayezid, sarayında bir sanat atölyesi kurmuş, dönemin ünlü hattatları ise eserlerini bu atölyede vermişlerdi. Sultanın sanatkarlara olan bu desteği övgülerle karşılanmıştır. Sultan II. Bayezid'i avlanırken gösteren bu animasyon ve daha fazlası, SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu salonlarında! #ssm #sakipsabancimuzesi #sakipsabancimuseum #KitapSanatlarıveHatKoleksiyonu #art #museum #exhibition

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 22 Eylül 2015 Salı

Bir elyazması kitabı hazırlayan yazar ve hattat, sayfalarını resimleyen ressam ve ciltlerini yapan mücellit, sarayın nakkaşhanesinde bir arada çalışırlardı.Nakkaşhanedeki çalışma ortamını gösteren bu animasyon ve daha fazlası, sizi tarihin sayfalarında canlı bir yolculuğa çıkaracak SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonları salonlarında! #sakipsabancimuzesi #sakipsabancimuseum #KitapSanatlarıveHatKoleksiyonu #art #museum #exhibition

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 1 Ekim 2015 Perşembe

Elyazması kitap üretimi için gerekli kağıt, mürekkep ve deri gibi malzemeleri satan dükkanlar kent merkezinde, alışveriş yerlerinde bulunurdu.Animasyon haline getirilmiş bu minyatürde bir pazar yeri resmedilmiş, sağ arka planda deri kitap ciltleri satan dükkan sahibi müşterisi ile alışveriş yaparken gösterilmiştir. Ön planda ise zabıtanın kovaladığı seyyar satıcı dikkat çeker. Bu animasyon ve daha fazlası, sizi tarihin sayfalarında canlı bir yolculuğa çıkaracak SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonları salonlarında! #sakipsabancimuzesi #sakipsabancimuseum #KitapSanatlarıveHatKoleksiyonu #art #museum #exhibition

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 15 Ekim 2015 Perşembe

Osmanlı sultanları elyazması kitaplara büyük ilgi duyarlardı. Sarayda kendileri için özel kütüphaneler kurar, kitap sanatkarlarına destek verirlerdi. Kitap sanatlarının benzersiz örneklerinin teknolojiyle bir arada sergilendiği Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Sakıp Sabancı Müzesi'nde.

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 5 Ağustos 2017 Cumartesi

Hattatlar harfleri kullanarak figürlü kompozisyonlar da yaratırlardı. SSM Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu sergisinde örneklerini görebileceğiniz bu yazı-resimlerden biri de kuyruğu ejder başlı bir aslandır. Aslan, "Her şeye gücü yeten Allah'ın aslanı, inananların lideri Ebu Talib'in oğlu Ali. Allah O'nu şereflendirsin ve kendisinden razı olsun." anlamına gelen ibarenin harfleri ile oluşturulmuştur.

Sakıp Sabancı Müzesi paylaştı: 22 Ekim 2016 Cumartesi

Görsel: Facebook

REKLAM