Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Günümüzde ve Gelecekte Robotlarla Yaşam [Web Summit 2015]

Silicon Valley Robotics'te yönetici olarak görev yapan Andra Keay, robotların bugününü ve geleceğini değerlendirdi.

Avrupa’nın en önemli teknoloji konferansı Web Summit bugün Türkiye saatiyle 12:20’de yapılan açılış oturumuyla başladı. Web Summit CEO’su Paddy Cosgrave, 2010’da 4.000 kişiyle çıktıkları yolda bugün 42.000 katılımcının bulunmasından dolayı yaşadığı mutluluğu paylaştı. Ve sahneyi Silicon Valley Robotics’te Managing Director olarak görev yapan Andra Keay’e bıraktı.

Robotların geleceğini Terminatör filmindeki gibi makinelerin yükselişi ve insanlığın yok oluşu olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü bir gelecekten bahsediyorsak, robotlar o günleri şu anda yaşıyor. Robot kavramı ve tanımı insanların düşünce dünyasında şekilleniyor ve ona göre distopik hayaller kurgulanıyor. Robot denilen mekanizmanın insan formunda olması, yapay zeka ile düşünmesi ve çevresini algılayabilmesi beklenir. Fakat işin temelinde şu anda kullandığımız otomobillerden çamaşır makinelerine kadar robotlar hayatımızın merkezinde duruyor.

Görsel; Terminator 3: Rise of the Machines

Tesla Model S‘in otopilot modu veya çamaşır makinelerinin farklı kurutma tercihleri, temelinde robotik ve makine tabanlı hareketlere dayanıyor. Fakat bu makineler insan formuna benzemediği için robot olarak algılamızı güçleştiriyor. Ancak işin özünde sanayi devriminden günümüze hatta tekerleğin icadından günümüze yaşanılan her teknolojik gelişme robotik ve mekanik temellere dayanıyor. Ve bunlar robot çağının günümüzde mümkün olmasını sağlıyor.

İnsan formuna benzeyen robotlar arasındaysa Sharp’ın geliştirdiği RoboHon akıllı telefon deneyimini robot olarak sunuyor. Savioke‘nin Relay robotu ise hotel misafirlerine eşlik eden bir robot. Onların yanında odalarına rehberlik edip teslim edilmesi gereken nesneleri resepsiyon ile odalar arasında taşıyor. Catalia Health’in geliştirdiği Mabu ise kendini bir sağlık yoldaşı olarak konumlandırıyor ve kullanıcılarının kişisel hemşiresi unvanı kazanıyor.

Bu dünyaların arasında robotik teknolojiler günlük hayatımızın ortasında yer alıyor. Hatta varlıkları hayatı yaşama biçimimizi de değiştirip şekillendiriyor. Ve tüm bunlar doğal bir şekilde gelişiyor. Tıpkı çekicin icadı büyük bir devrim olarak nitelendirilse de günümüzde çivi çakmak içn çekici araç olarak kullanan birisi aklından çekicin ilacını ve büyüleyici bir buluş olduğunu düşünmüyor; çünkü günlük hayatı içerisinde bir araç haline geliyor.

Robotlar da tıpkı çekiç gibi bir araç ve hayat içerisindeki bir dinamik olarak kendine yer edinecek. Ve bu süreç içerisinde insanlık hissi ile robotik düşünme yapısı, yaşam biçimi arasında değişen gerçekliğin nasıl şekilleneceğini insanlar olarak kendimiz belirleyeceğiz.Görsel; Web Summit

REKLAM