Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Robot Petting Zoo’da Dikkatimizi Çeken Robotlar [SXSW 2015]

Birçok farklı teknolojiyle geliştirilen robotlar, SXSW'in robot bahçesinde sergilendi.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

SXSW’in 4. gününde sergilenen irili ufaklı robotlar bir toplantı salonunu baştan aşağı değiştirerek robotları sevgiyle kucaklama alanına dönüştürdü. Telebulunma araçlarından, beyin dalgalarıyla kontrol edilen drone’a kadar geniş bir yelpazeyle ziyaretçilerini bekledi. Alanda dikkatimizi çeken robotları derledik.

Çocuklar için basit eğitim robotu olan Ozobot, kişiselleştirilebilen çizgileri takip ederek komutlara uyuyor. Siyah çizgi yol anlamına gelirken mavi, yeşil ve kırmızı renk kombinasyonları yol üzerindeki farklı komutları ve aksiyonları tetikliyor. Basit önceden programlanmış Ozobot’lar oyun oynamayı ve teknolojiyle kurulan ilk bağı eğlenceli bir yöntemle sağlıyor.

Sosyal deney olarak hazırlanan Blabdroid, robot tarafından yönetilen ve çekilen filmler hazırlıyor. Bunu üstün mühendislik ve uzay teknolojisiyle değil insani duygulara dokunarak yapıyor. Minik tekerlekleriyle çevrede gezerek insanlara çarpan ve onlara sorular soran Blabdroid, insanların karakterini tanımaya çalışıyor. Ve bu soruları insan yerine şirin bir robot olarak sorduğu içinde yanıtlaması çok daha kolay oluyor.

Robot Center tarafından geliştirilen DAR-1, Arduino ve Raspberry Pi tabanlı açık kaynak kodu kullanan utangaç bir robot. Göz teması kurduğu kişileri sessizce takip ediyor ve peşinden gidiyor. Yapay zekanın geleceği ve robot toplum perspektifinden bakıldığında güçlü önermeler sunan DAR-1, Robot Central tarafından geliştirildi.

DAR-1 beni takip ediyor. Sanırım beni beğendi. #SXSW

A post shared by Mert Serim (@mertserim) on

Gelecek teknoloji trendleri arasında en sık konuşulanlarından 3B baskı ve drone’u bir araya getiren Muppette, hem insansız taşıt hem de yazıcı. Yani kimsenin ulaşamadığı veya insanların giremeyeceği noktalara giderek baskı yapabilen bir teknoloji. Acil durumlarda barınak veya set basmak, insanın normalde erişemediği noktalarda alet, basamak veya modifiye yapmak mümkün. Geleceğe yönelik faydalı çalışma alanları sunacak kapasiteye sahip.

Görsel; Bigumigu

REKLAM