Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Pet Şişelerle Geleneksel Dokumaların Bir Araya Geldiği Aydınlatma Tasarımları

Pet Şişelerle Geleneksel Dokumaların Bir Araya Geldiği Aydınlatma Tasarımları

Alvaro Catalán de Ocón, PET Lamp Project kapsamında Avustralya'da Yolngu dokumacılarıyla birlikte aydınlatma tasarımları üretiyor.

Pet şişelerle gerçekleştirilen sürdürülebilir projeler, özellikle elektrik alt yapısı olamayan bölgelerde yerli halkla birlikte etkileyici işlerin ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Filipinler’de elektriğe erişimi olmayan insanlara ucuz ve ekolojik ışık kaynağı sunan Liter of Light projesi ve Bangladeş’te kavurucu yaz sıcaklarından korunmak için tasarlanan elektriksiz klima Eco-Cooler bu bağlamda yer verdiğimiz etkileyici işlerdendi. Alvaro Catalán de Ocón’ın liderlediğinde gerçekleşen PET Lamp Project ise pet şişeleri, küçük toplulukların geleneksel sanatlarıyla birleştirerek değer yaratan bir ileri dönüşüm projesi olarak dikkat çekiyor.

Yolngu dokumaları ile pet şişelerden doğan aydınlatma tasarımları

İspanyol tasarımcı Alvaro Catalán de Ocón, PET Lamp Project’i 2011 yılında başlatmış. Catalán de Ocón proje dahilinde plastik atıkları eşsiz ve fonksiyonel işlere dönüştürmek üzere dünyanın dört bir yanındaki topluluklarla iş birliği yapıyor. Tasarımcı geçtiğimiz 5 yıl süresince Kolombiya, Şili, Japonya ve Etiyopya’daki hasır dokuma ustalarıyla birlikte çalışarak lamba tasarlamış. Son dönemde ise, Avustralya’nın orta kuzey kesiminde bir federal bölge olan Kuzey Toprakları’nda yer alan Arnhem Land’de Yolngu dokumacısı 7 usta ile birlikte çalışıyor. Bu ortak çalışma, Avustralyalı topluluğun geleneksel el sanatlarını ve görsel dillerini tanıtmayı amaçlıyor. Catalán de Ocón’a bu projede liderlik misyonunu veren kurum ise projenin organizatörü olan Victoria Trienali Ulusal Galerisi.

Pandanus lifleriyle hasır dokumalar

Tasarımlar, pet şişeleri pandanus isimli tropikal bitkinin doğal boya ile renklendirilmiş lifleriyle birleştiriyor. Desenlerde ise geleneksel Yolngu hasırlarındaki motiflerden esinlenilmiş. Projede; Lynette Birriran, Mary Dhapalany, Judith Djelirr, Joy Gaymula, Melinda Gedjen, Cecile Mopbarrmbrr ve Evonne Munuyngu isimli hasır dokuma ustaları yer alıyor. Bu ekip şu anda Ramingining’deki Bula’Bula Sanat Merkezi için tavana monte edilen bir dizi dairesel aydınlatma tasarımı üretmek üzere çalışıyor. Tamamlanan tasarımlardan bir tanesi ise şu anda Victoria Trienali Ulusal Galerisi’nde sergilenmekte ve 15 Nisan’a kadar da meraklılarıyla buluşmaya devam edecek.

Catalán de Ocón’ın dokuma ustalarıyla başka bölgelerde hayata geçirdiği tasarımları internet sitesinde, Facebook sayfasında ve Instagram’da görebilirsiniz.

Görsel: Facebook.com/PETLamp