Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Paris’te Sıra Dışı Renklerle Hayat Bulan Basketbol Sahası

Paris’te Sıra Dışı Renklerle Hayat Bulan Basketbol Sahası

Paris'te iki apartman arasında yer alan Pigalle Duperré basket sahası yeniden renklendirildi.

Gue’nin İtalya’da Carlo Carra parkındaki basketbol sahası tasarımı Playgorund’un ardından bir başka sıra dışı basketbol sahası olarak Pigalle Duperré de radarımıza yakalandı.

Fransız moda markası Pigalle ile tasarım stüdyosu Ill-Studio iş birliğiyle ve Nike’nin desteğiyle yeniden düzenlenen ve renklendirilen küçük basketbol sahası, 9. Bölgede iki apartman arasında yer alıyor. Yeni haliyle çoktan basketbol severlerin uğrak yeri olmuş. Öyle ki saha bir oyun alanı olmanın ötesine geçmiş ve moda dergilerindeki fotoğraflara taş çıkaran Instagram karelerinin doğduğu bir stüdyo haline gelmiş.

Photo of the new ill-studio x Pigalle Duperré basketball court. Well done guys ?

A post shared by Sébastien Michelini (@sebastienmichelini) on

?

A post shared by Alex Penfornis (@alexpenfornis) on

"The anatomy of the human body as well as it's performances have had a lifelong relationship with art. Since the legacy of Greek and Roman antiquity, sport is represented as a dominant idea within the beauty of an era. This never-ending quest for modernity has forged a strong bond between functionality and aesthetics over the decades. Through this new court, we wish to explore the relationship between sport, art and culture and its emergence as a powerful socio-cultural indicator of a period in time. We aim to establish visual parallels between the past, present and future of modernism from the « Avant Garde » era of the beginning of the 20th century, to the « Open Source » times we live in today, and our interpretation of the future aesthetics of Basketball and sport in general." Ill-Studio & Pigalle.

A post shared by ILL-STUDIO (@illstudio) on

? #pigalle #basketball #paris #playground #court #illstudio

A post shared by Raphaël (@ywnfu) on

Pigalle Basketball Court, uno de los lugares más emblemáticos de Basket en París #pigalle #pigallebasketball #basketballcourt

A post shared by Basket Revolution Store (@basketrevolution) on

She burns

A post shared by Wendie ? Kobra (@wendie_strsn) on

A post shared by yuliya (@dovzhh) on

https://www.instagram.com/p/BWVv2-JgExa/

On est haut !

A post shared by Bizeul (@bizeulmatthieu) on


Görsel: Instagram