Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

OBEY ve Sandra Chevrier’den Austin’in Merkezine Devasa Mural

OBEY ve Sandra Chevrier’den Austin’in Merkezine Devasa Mural

Downtown Austin Alliance Foundation tarafından yönetilen Writing on the Walls projesi kapsamında kadınlara oy hakkı verilmesinin 100. yılı için şehre iki mural yapıldı.

Teksas’ın başkenti Austin bu hafta şehri daha renkli hale getiren iki yeni modern sanat eseri ile canlandı. Downtown Austin Alliance Foundation, Writing on the Walls (Duvarlara Yazmak) serisinin bir parçası olarak geçtiğimiz hafta Austin’in farklı bölgelerine iki yeni mural yapıldı. Kadınların toplumdaki yerlerini artırmasına ve güçlendirmesine adanan murallar insanların yalnız olmadıklarını göstermek hedefi doğrultusunda ortaya çıktı.

Kadınlara oy hakkı tanıyan yasa değişikliğinin 100. yılında Downtown Austin Alliance Foundation tarafından yönetilen bu proje sanatı ve çeşitliliği vurgularken kamusal alanların toplum için önemini de arttırmayı amaçlıyor.

Shepard Fairey ve Sandra Chevrier 12 katlı otelin bir duvarında ortak bir eser yarattı

Kentte yer alan The LINE Otel’in batı duvarında yer alan büyük duvarda Kanadalı sanatçı Sandra Chevrier ve OBEY mahlasıyla da bilinen ABD’li sokak sanatçısı, grafik tasarımcı Shepard Fairey iş birliği ile ortaya çıkan eser yer alıyor. South Lamar bulvarındaki bir duvarda ise Austin’in yerel sanatçısı Sadé Lawson bir mural yaptı.

The LINE Otel’in batı duvarında eserin yapım süreci 4-11 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Sandra Chevrier ve Shepard Fairey 12 katlı otelin bir duvarına eseri yaparken şehir sakinleri de gerçek zamanlı olarak projenin ilerleyiş sürecini takip etme şansı yakaladı. Ayrıca yine bu tarihler arasında paneller, belgesel gösterimleri ve kadın liderlerle atölyeler gerçekleştirildi.

View this post on Instagram

To me, one of the most Important thing about this project is that it was created by a man and a woman/ @obeygiant and myself. We women have been fighting for more than a century to have equal rights, for our voices to be heard and for Freedom. Men can be our allies, they can support us, hold our hands high and fight by our side. Let’s be a team, let’s work together to make a change. We celebrate the 100th anniversary of the passage of the 19th amendment which gave the women the right to vote (not all of them unfortunately but it was a start). Thanks to Shepard Fairey; a great Artist, a great Thinker and a great Communicator who’s been extremely generous and comforted me trough all the process of my largest mural to date. To his team Nic Bowers, Rob Zagula, Dan Flores and photographer @jonathanfurlong , you’ve all been amazing to me and glad I could spend some time with all of you. We live in a time where there’s a lot of ugliness and darkness but let’s not forget about all the beauty and the light. We are the poison, we are the cure. Let’s celebrate Solidarity, Liberty and Equality.. and this is why we decided to call this special piece; « The beauty of Liberty and Equality » that now stands as the largest mural in Austin, Texas on the 12 stories of The Line Hotel. Again thanks to « Writing on the walls », @downtownaustinalliance @station16 . To my wonderful and fun assistants @frederickouellet @uloang and all of those who contributed to this project.

A post shared by Sandra Chevrier (@sandrachevrier) on

Sadé Lawson umudu, kararlılığı ve çaresizliği temsilen üç kadın figürü çizdi

Oteldeki muralda DC Comics’in süper kahramanı Wonder Woman zincirleri kırarken gösteriliyor. Yerel sanatçı Sadé Lawson ise umudu, kararlılığı ve çaresizliği temsilen üç kadın figürü çizmiş. Kadınların ruh halini renklerle ifade ederken zorlu ortamlarda gelişebilen bir çiçek türü olan lotus çiçeklerini de sembolik olarak eserine eklemiş.

View this post on Instagram

Can not express how thankful I am for the opportunity to be a part of an amazing project with the @downtownaustun Alliance. This piece is meant to encourage women to be empowered by all of our emotions even those perceived as “weak”. I had the chance to meet two incredible artist, talk with students, and share my story as an artist/ struggles with mental health and why it is essential that we share our stories. Big thank you to @station16gallery for bringing me on to this project and your team! Cannot wait to work with you in the future in Montreal! This has been such a huge week, now to get ready for the solo show ??✨ #atxart #atxartist #writingonthewall #downtownaustinalliance #station16gallery

A post shared by sadé channell (@coslawson) on

OBEY çıkartmaları, stencil’leri ve giysileri ile OBEY’i bir marka haline getiren Shepard Fairey 2008 yılında eski ABD başkanı Barrack Obama’nın seçim kampanyası için HOPE isimli illüstrasyonu yapmıştı. Kent sanatçısı Sandra Chevrier ise dünyanın farklı yerlerinde şehirlerde murallar yapıyor. 1983 doğumlu sanatçı yapmış olduğu çarpıcı kadın portreleri ile tanınıyor.

Görsel: Instagram