Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Norveç 2025’te Benzinli Araç Kullanımını Sıfırlayacak

Norveç 2025’te Benzinli Araç Kullanımını Sıfırlayacak

Norveç hükümeti, akaryakıtlı araçların kullanımını 2025 yılında sıfırlayarak tamamen elektrikli araçlara geçiş yapacak.

Elon Musk’ın tweet’iyle parlayan ve Norveç’in elektrikli araçlara adaptasyon süreci 2025 yılında çevreye ve doğaya karşı yeni bir boyut kazanacak. Akaryakıt otomobil kullanımının çevreye verdiği zararı hepimizin şüphesiz kabul ettiği bu günlerde Norveç hükümeti geleceği daha temiz kılacak planlar peşinde.

Bu gelişme duyulduğunda başta yerel medya olmak üzere birçok yerde Norveç’in akaryakıtlı araç kullanımını 2025’te yasaklayacağı yönünde yer verilmişti. Nordik Simit’in ifadesine göre bu ifade yerine Norveç hükümeti tam anlamıyla bir yasak planlamıyor. Fakat akaryakıtlı araç kullanımını sıfırlama yönünde adım atıyor. Ancak Norveç hükümeti akaryakıtlı araçları yasaklama opsiyonuna da sahip.

Norveç’in şu anki araç satış seyrine baktığımızda ise toplam araçların %24’ünün elektrikli araç olduğu görülüyor. Buradan da yola çıkarak hali hazırda Norveç halkında elektrikli araç kullanma ve çevreye zehirli gaz salmama konusunda belirli bir bilinç seviyesinin üzerine çıkılmış durumda.

Koalisyon hükümeti ve hükümeti destekleyen iki parti, gerçekten 2025 yılında benzin ve dizel yani kısaca geleneksel diyebileceğimiz otomobilleri yasaklamak üzere anlaşmaya vardı. Ancak anlaşmanın içeriği tam anlamıyla yasaklamak değil, sıfırlamak üzere yola çıkıldı. Fakat bir sonraki adım olarak da kökten bir yasağın gelmesi mümkün. Petrol ihraç eden bir ülke olan Norveç’in doğaya ve dünyaya karşı gösterdiği özen de birçoklarına örnek olması gereken bir davranış.

Görsel: Mashhour Halawani