Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Netame / Grafik Roman

Netame / Grafik Roman

NETAME

Batı’da çok ünlü ve çarpıcı örnekleri olan Türkiye’de çok az denenmiş bir tür olan Grafik Roman türünde cesur bir deneme. Üç sanatçıyı, üç farklı sanat alanını bir araya getiriyor. Mimar-yazar Senem Akçay, Anima’nın albüm kapağı ile tanınan ilüstratör, ressam Sadi Güran ve Portecho grubunun beyni, müzisyen Deniz Cuylan’ın kolektif çalışması sonucu Netame adında netameli bir eser çıkıyor ortaya. Ancak burada ne yazılı bir metne müzik bestelenmesi, ne metnin yanına ilüstrasyon çizilmesi söz konusu: Bu üç yaratı alanı birbirinin içinde yoğrularak ortaya çıkıyor bu eser. Müzik hikâyeyi tetikliyor, resimler müziği esinliyor, hikâye kendi içindeki şarkıları cisimleşmiş olarak buluyor, resimlerdeki bedenler sanki dansediyor.

Bazı şeyler söylenmek istiyor, çoğu geceye ve tutkuya dair şeyler; ruh keşmekeşindeki tüm yolculuklar kesişiyor; Netame bu sonsuz aksların kesişmesiyle kontrolsüzce büyümeye ve şekillenmeye başlıyor; şehir ihtişamlı, ürkünç ilmekler atarken ruhlara, ruhlar şehrin taşlaşmış organlarına kıvrak hareketler yapıştırıyor; Netame’nin organları geceyle yanıyor; hava balçıklanıyor, şehrin zifti içine batıyor, şehir dışarı vuruyor, her yerden huzursuz bir karanlık akıyor.

Netame, Bant Dergisinin Eylül Sayısına kapak olacak. İstanbul ve Anadolu yakasında iki büyük Netame partisi düzenlenecek. Netame’nin el ilanları, posterleri şehrin kitabevlerini, barlarını, kafe’lerini süsleyecek. Netame ilüstrasyonları Ekim ayında yabancı ve Türk ilüstratörlerinin katılacağı bir sergiye katılacak. Netame müzikleri her yerde çalınacak, elden ele dolaşacak, oradaki netameli ezgiler zihinlere kazınacak

haber linkinde röportaj var

hemen satın alayım