Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Kıyafetlerinize Biraz Akıl Verin

Kıyafetlerinize Biraz Akıl Verin

Spire Health Tag; giysilerinize yapıştırarak kullandığınız, gün boyu nefes, stres, uyku bilgilerinizi analiz eden yeni nesil bir giyilebilir teknoloji cihazı.

Giyilebilir teknoloji yükselişini yaşıyor. Her gün yeni özellikler sunan pek çok farklı ürün piyasaya çıkıyor. Yüzükler, gömlekler, saatler ve daha pek çok gündelik ürün akıllı teknolojilerle donatılıyor, kullanıcının hayatını kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Spire Health Tag ise giyilebilir teknoloji pazarını yepyeni bir bakışla ele alan bir cihaz. Belli bir kıyafet ya da aksesuar değil; dolabınızdaki herhangi bir giysiye yapıştırılarak istediğiniz her şeye giyilebilir teknoloji özelliği kazandırabiliyor.

Giyilebilir teknolojiler her ne kadar akıllıca çözümlerle geliyor gibi görünse de kullanıcılar açısından genelde çok pratik bulunamıyor. Sürekli şarj etme gerekliliği, tek bir parçayı sürekli kullanma mecburiyeti ya da cihazın sağladığı iç görünün yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle potansiyeli olan ama henüz tam oturmamış bir ürün grubu. Kıyafetinize iliştirilerek gün boyu nefesinizi izleyen Spire Stone projesinin yaratıcıları tarafından yaratılan Spire Health Tag ise bu dertlere son vermeyi amaçlayarak yeni nesil bir giyilebilir teknoloji aracı sunuyor.

Spire Tag, hafif ve ince bir cihaz. İç çamaşırınızdan kemerinizin arkasına, tişörtünüzün içinden pijamanızın içine dilediğiniz ya da sık kullandığınız bir kıyafete kolaylıkla yapıştırılıyor. Bundan sonra da gün boyu uyku, stres ve hareket verilerinizi izliyor. Gelişmiş algoritmaları ve derin öğrenme teknolojisi sayesinde size kişiselleştilmiş ve gerçek zamanlı bir sağlık danışmanlığı sunuyor. Düzenli olarak nefes ve kalp atışınızı izleyerek iniş çıkışları analiz ediyor. Bunlara dayanarak stres seviyelerinize, uyku düzeninize ya da günlük aktivite alışkanlıklarınıza dair öneriler ve iç görüler sunuyor.

CES 2018‘de Wearable Technologies kategorisinde ödül kazanan Spire Health Tag; üstü Ultrasuede malzemeden ve arkası ise yapışkanlı bir cihaz. Pek de öyle yüksek teknolojiler barındırıyor gibi durmuyor. Başparmağınızdan kısa, incecik bir şey. Farkı da tam olarak burada zaten zira Spire Health Tag sağlık giyilebilirlerinin mümkün mertebe görünmez olması gerekliliğini temel alıyor. İnsanlara rahatsızlık vermeyen, şarj veya bakım gerektirmeyen, dikkat dağıtmayan ve arka planda sessiz sedasız işini yapan bir cihaz bu.

spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu_7 spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu_7

Çok Giydiğiniz Kıyafetlere Yapıştırın ve Unutun

3, 8 ve 15’li paketlerde sunulan Spire Health Tag için en ideal yer en çok kullandığınız kıyafetler. Spor kıyafetleriniz, pijama, sütyen gibi kıyafetlerinize yapıştırıp sonra gün boyu varlığını unutup kendi işinize bakabilirsiniz. Tavsiye edilen kullanım şekli tek bir parça kıyafete değil; sık giydiğiniz pek çok kıyafete Spire’ı yapıştırmanız ve orada bırakmanız.  Cihaza eşlik eden uygulama; hangi kıyafetin giyildiğini dolayısıyla hangi etiketin çalışmaya başladığını anlayıp ona göre bilgi çekiyor.

Spire Health Tag’de 2 yıla varan pil ömrü ile şarj etme derdi yok.  Su geçirmez olduğundan çamaşır ve kurutma makinesine girebiliyor. Yani kıyafetlerinizi yıkamaya attığınızda bile etiketleri çıkarmanıza gerek yok. Cihaz kendini sadece akıllı telefonunuz üzerinden hatırlatıyor. Ama bunu da siz strese sokmayacak şekilde yapıyor, günde 3 veya 5 uyarı mesajını geçmemeye dikkat ediyor.

Size Özel Sağlıklı Yaşam Önerileri

Cihazın gelişmiş sağlık sensörleri; kalp atışı, kalp atışındaki değişimler, uyku, hareket gibi verileri ölçüyor. Bunun dışında, nefes sensörleri ile nefesiniz de izlenerek kaygı durumunuza ilişkin doğru bir bilgi ediniliyor. Bu sayede size kaygı ve stresi yönetmeniz ve azaltabilmeniz için destek oluyor. Uygulama üzerinden uyku, stres ve hareket arasındaki ilişkileri anlamanızı sağlıyor. Böylece sizi daha sağlıklı bir yaşama teşvik ediyor. Dilerseniz uygulama üzerindeki hazır programlardan birini seçip cihazın sizi daha iyi uyku, daha çok hareket ya da daha az stres odaklı bir yaşama yönlendirmesini sağlayabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra tamamen size özel önerilerle de bir sağlık koçu gibi destek veriyor. Örneğin, önceki gece uykuya dalmanız normalden uzun sürdüyse size yatak öncesi nefes egzersizi öneriyor. Her zamankinden daha hareketsiz ve daha stresli bir gün geçirdiysen bunu söyleyip durumu değiştirecek öneriler buluyor. Yaktığın kaloriyi, attığın adımı, uykuya dalış saatini söyleyerek iyi yaptığın şeylere dikkatini çekiyor. Tabii etiketler ne kadar sık giyilirse tavsiyelerin ve verilen bilginin de doğruluğu o kadar artıyor.spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu

 

 spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu

spire health tag_ces 2018_giyilebilir teknoloji_bigumigu_6

Görsel: Spire.io