Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kadıköy Meydanını Dönüştüren BOĞADA Projesi Place by Design Finalisti Oldu [SXSW 2020]

Kadıköy Meydanını Dönüştüren BOĞADA Projesi Place by Design Finalisti Oldu [SXSW 2020]

2017 yılında İstanbul’daki kolektiflerin bir araya gelmesi ile başlayan BOĞADA, 5 projenin yer aldığı Place by Design finalistlerinden biri oldu.

13-22 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan SXSW yaklaşırken organizasyon kapsamında düzenlenen yarışmaların da finalistleri yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Bunlardan biri de kamusal alanı dönüştüren projelerin yer aldığı Place by Design yarışması oldu. Aralarında GEDS tasarım danışmanlık şirketinin kurucusu Gülay Özkan’ın da bulunduğu değerlendirme kurulu beş finalisti belirledi.

Finalistler projenin topluluklar üzerindeki sosyal etkisi göz önünde bulundurularak seçildi. Bu beş finalist arasında 2017 yılında İstanbul’daki kolektiflerin bir araya gelmesi ile başlayan BOĞADA kolektif çalışması da bulunuyor.

Tasarım ve üretim; Yeni Yaratıcılarda ağırladığımız Bihter Çelik’in kurucuları arasında olduğu -trak, Herkes İçin Mimarlık, Tandem Türkiye, TAK Kadıköy, Onaranlar Kulübü, Todo Por La Praxis, Hablar En Arte ve gönüllülerin iş birliği ile gerçekleştirilmişti.

BOĞADA projesinde atık malzemeler değerlendirildi

Tasarım; Kadıköy, Bahariye Caddesi’nin girişindeki Boğa Heykelinin hemen yanında yer alan söğüt ağacının çevresindeki oturma alanlarının iyileştirilmesini hedefliyordu. Daha önce otobüs durağı olduğu nokta doğal bir buluşma ve toplanma alanı olmasına karşın bunu destekleyecek yeterli ürün çevrede bulunmuyordu. Dairesel tasarımın ilkelerine öncelik verilen süreçte Kadıköy Belediyesi’nin deposunda yer alan atık malzemeler değerlendirildi.

Projenin en önemli amaçlarından biri bu doğal toplanma alanının kent sakinlerini hayal kırıklığına uğratmayacak ve kullanışlı olacak şekilde düzenlemekti. Bu sebeple Kadıköy Belediyesi’nin demir ve ahşap atölyeleri ziyaret edilerek atölye sırasında kullanılabilecek ekipmanlar ve gönüllüler belirlendi. Yaklaşık 3 aylık bir saha çalışması yapıldı. Semt sakinlerinin istekleri dinlendi. Yapılan 10 günlük çalıştayın ardından kentsel mobilyalar 1:1 ölçekli üretildi.

SXSW 2020’de Place by Design kategorisinde finalistler arasında yer alan diğer projeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Görsel: -trak