Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

​Işıkla Görselleşen Notalar

​Işıkla Görselleşen Notalar

Stephen Orlando, müzisyenlerin enstrümanlarına LED ışıklar yerleştirmiş ve kulağa hitap eden bu sanat türünü göze de hitap eder hale getirmiş.

Ontariolu fotoğrafçı Stephen Orlando, viyolonsel ve keman gibi enstrümanların yaylarına yerleştirdiği LED ışıkları, uzun pozlama tekniğini kullanarak fotoğraflıyor. Müzisyenler eserlerini icra ederken yapılan uzun pozlama, LED’lerin renk değiştirmesi ve yayın hareketinin ahengi müziği zaman boyutuyla beraber göselleştiriyor.

Çalışmaları özel kılansa; sanatçının bu süreçte photoshop kullanmaması ve uzun pozlamada renklerin birbirine girmemesi için gereken hareketi ve zamanın aktığı etkisini kamerayı hareket ettirerek sağlaması.

Orlando’nun müzisyenlerle ortaya çıkardığı bu çalışmalar, 1952 yılında ışık boyama tekniği kullanarak kemancıları fotoğraflayan Gjon Mili’nin siyah beyaz eserlerinden de izler taşıyor.

Orlando’nun daha önce kano hareketlerini renkli LED ışıklarla görselleştirdiği çalışmalarından burada bahsetmiştik.

Web sitesinde ve Instagram hesabında aynı tekniği kullanarak çektiği fotoğrafları bulabilirsiniz. Karate, tenis, hokey gibi spor dallarındaki müsabakaların ışık dalgalarıyla ölümsüzleştirdiği fotoğraf çalışmaları en az bunlar kadar etkileyici.

Görsel; motionexposure