Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bilinçle Bilinçaltı Arasındaki Gerilimi Aydınlatan Heykeller

Bilinçle Bilinçaltı Arasındaki Gerilimi Aydınlatan Heykeller

ABD'li heykeltıraş Spenser Little, Illumination Devices adlı heykel serisinde bilinç ve bilinçaltı arasındaki ilişkileri görselleştiriyor.

Kaliforniya’da yaşayan Spenser Little, 15 yılı aşkın bir süredir telleri bükerek ve keserek figüratif heykeller ve metinler üretiyor. Sokaklara espri katan tel figürleriyle daha önce Little’ın çalışmalarına yer vermiştik. Son dönemde ise tel iskeleti kağıtla kaplayarak ve içlerine ışık yerleştirerek tasarladığı Illumination Devices adlı serisiyle ses getiriyor.

Matruşka gibi iç içe geçmiş ışıklı figürler: Illumination Devices

Illumination Devices, bir dizi ışıklandırılmış kinetik heykelin yanı sıra, sanatçının klasik tel portrelerini ve portrelerin iç içe geçtiği totem çalışmalarını da içeriyor. Matruşka bebeklerini anımsatan ışıklı heykeller, içlerine gizlenmiş daha küçük formları taşımak üzere açılmış geniş göğüs boşluklarına sahip. Little bu figürlerin kafalarını, bazen de kol ve bacaklarını ahşap oyma ile yapıyor. İç ve dış heykeller arasındaki ilişki, bilinç ve bilinçaltı arasındaki gerilimi temsil ediyor. Sanatçı kontrollü bilincimizin kendi deyimiyle bilinçaltı adlı canavara bağlı olarak hareket ettiği düşüncesinden yola çıkmış. Little’a göre bilinçli zihinlerimizin bilinçaltı canavarı kontrol ettiğini düşünüyoruz ancak gerçekte canavar bizleri yönetiyor. Dış benliğimiz ise sürekli kontrolü ve hassasiyeti dışa vurma mücadelesi veriyor. Little, sanat eserlerini fiziksel olarak aydınlatarak, çoğu zaman farklı yönlere gitmek isteyen iki benlik arasındaki bağı görünür kılıyor.

Sanatçıya göre sanat, içimizdeki canavarla aramızdaki sözsüz bir diyalog biçimi. Bu süreçte aydınlanmamış hayvani dürtülerimizle iletişim kurmak, gerçek benliklerimiz için çok aydınlatıcı olabiliyor.

View this post on Instagram

I made and titled this kinetic Lamp back in January. It’s a strange and hard time to be an artist on social media. It’s strange and hard for us all. I am trying to navigate it purposefully and respectfully. Thank you to anyone that supports me! Repost from @thinkspace_art “Demons Policing Peace” from Spenser Little for his solo museum exhibition “Illumination Devices” in Lancaster, California at the Museum of Art and History. Regarding his new body of work, @spenserlittleart shares “To me, all art is a form of illumination devices. For this exhibition I have built a new series of mixed-media kinetic lamps. The lamps serve as bright facades for inner, hidden chambers. Looking through their constantly closing and opening doors, viewers are offered a peak at what makes them tick. Like the different layers we develop throughout our lives, we only allow certain people to see our most inner workings, while the majority are only able to see our polished exteriors. Illumination Devices will remain on view through September 20, 2020 @moahcedar in Lancaster, California. Much love to the entire crew @moahlancaster Please DM or e-mail @thinkspace_art to request a link to view available works from Little. #MOAHCedar #MOAHLancaster #LancasterMOAH #ThinkspaceGallery#ThinkspaceFamily #illuminationdevices #spenserlittle #contemporaryart #newcontemporary #artopening #laartshows

A post shared by Spenser Little (@spenserlittleart) on

Illumination Devices, 20 Eylül’e kadar Kaliforniya’da MOAH: CEDAR’da sanatseverlerle buluşacak. Sergiyi buradan sanal turla da gezmek mümkün.

Illumination Devices Illumination Devices

Görsel: Instagram