Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İkonik Fiat 500 Elektrikli Otomobile Dönüştü

İkonik Fiat 500 Elektrikli Otomobile Dönüştü

Lapo Elkann tarafından kurulan Garage Italia İkonik Fiat 500 otomobilini yeniden tasarlayarak modern görünümlü bir elektrikli otomobile çevirdi.

Fiat kurucusu Giovanni Agnelli’nin torunu Lapo Elkann tarafından kurulan Garage Italia, Milano’nun moda kültürünü ve estetik tasarımlarını otomotiv endüstrisiyle birleştirerek konsept ürünler tasarlıyor. Milan merkezli yaratıcı ajans Garage Italia klasik otomobillerin elektrikli otomobil haline getirdiği icon-e adlı bir proje gerçekleştiriyor.

Geçmişin harika modellerine yeniden can veren projede ilk otomobil Fiat 500 oldu. Proje için klasik bir Fiat 500 alan Garage Italia, otomobili yeniden tasarladı ve modern görünümlü bir elektrikli otomobile çevirdi. Otomobil, şık ve orijinal dış görünümünün yanında işlevsel özelliklerini de koruyacak şekilde üretildi. Tasarım kapsamında tavan ve kapıları çıkarılan Fiat 500’ün tüm motor aksamı ve göstergeleri de elektrikli otomobil ihtiyaçlarına göre yeniden tasarlandı.

Fiat 500’ün neredeyse bütün parçaları değiştirildi

Gösterge panelini dijital hale getiren ekip şık ve estetik görünüm içinse koltukları makine kullanmadan üretmiş. Baolab Studio tarafından yürütülen materyal araştırmasına dayanarak geliştirilen dokunmuş doğal dış mekan ipinin elle işlenmesiyle koltuklar hazırlanmış. Böylelikle üstü açık otomobile aynı zamanda dış mekan tarzı verilirken otomobilin bütünlüğüne ve estetiğine katkı verilmiş. Lastikler ise otomobilin vintage çizgisine uygun olacak şekilde Michelin tarafından seçilmiş. Motor ve motor sistemi ise tamamen değiştirilmiş. Fiat 500’ün yanmalı motorunu çıkaran ekip yerine Newtron Group tarafından geliştirilmiş elektrikli motorla değiştirmiş. Fiat 500’ün orijinal aydınlatmaları korunmuş. Buna ek olarak daha fazla aydınlatma için LED lambalarla orijinal aksama destek verilmiş.

Otomobilin teknik ve tasarım değişimleri bunlarla sınırlı değil. Şarja ihtiyaç duyan yeni Fiat 500 için ön taraftaki Fiat logosunun arkasına şarj girişi bulunuyor. ayrıca otomobilin vites topuzu da daha kullanışlı ve sevimli bir görünüme sahip. Vitesin seviyeleri tavşan ve kaplumbağa simgeleriyle gösteriliyor.

İkonik Fiat 500 Jolly Icon-E bu projenin ilk ürünü olarak tanıtıldı. Garage Italia önümüzdeki süreçte geliştirmekte olduğu diğer ikonik otomobilleri aynı anlayışla uyarlayarak yeni elektrikli otomobiller üretecek.

Görsel: Garage Italia, Instagram