Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
IKEA Sarı Tişört Giyen Müşterilerini Kendi Çalışanı Yaptı

IKEA Sarı Tişört Giyen Müşterilerini Kendi Çalışanı Yaptı

Dubai'de indirim sezonu boyunca %600 kalabalıklaşan bir IKEA mağazası, sarı tişörtlü müşterilerini bir günlüğüne kendi çalışanı yaparak onlardan destek aldı.

Mağazadaki müşteriyi, mağaza çalışanı zannetmek çoğumuzun yaşadığı bir durum. Gerçeği fark ettiğimiz anda mahçup olup özür dilemek de bu durumun bir parçası. Bu durumun yaşanmasındaki en temel nedenlerinden biri o müşterinin giyimi oluyor. IKEA ise bu tuhaf durumu fırsata dönüştürerek yine çok yaratıcı bir kampanyaya imza atmış. Kampanyanın adı, IKEA co-worker for the day.

Sarı tişörtlü müşteriler, mobil uygulamadan destek alarak müşterilerin sorularını cevaplıyor

Bildiğiniz gibi IKEA mağazalarındaki görevliler sarı tişört giyiyor. Dolayısıyla IKEA mağazasına bu renkte bir giysiyle girenlerin malum durumu yaşama olasılığı söz konusu. Dubai, Al-Futtaim’deki IKEA mağazasındaki müşteri sayısı, indirim sezonu boyunca %600’ün üzerine çıktığından, mağaza çalışanları müşterilerin hepsine yetişemiyor. Buradan yola çıkan mağaza, bu yoğun zamanlarda sarı tişörtlü müşterilerinden destek almaya karar vermiş.

Sarı giyinen müşteriler, bu mağazada özel boyunluklar taktıklarında diğer müşteriler için daha ayırt edilebilir hale geliyorlar ve otomatik olarak işe alınıyorlar. Yardımlarının karşılığında ise bir sonraki ziyaretlerinde mağazada kullanabilecekleri hediye çekleri kazanıyorlar.

Kampanya için Memac Ogilvy ile iş birliği yapılmış. Bir günlük çalışanların ihtiyaç duyduğu tüm eğitimlere, IKEA’nın yeni güncellenen uygulamasındaki kamuya açık bilgiler aracılığıyla erişilebiliyor. Müşteriler, sarı tişörtlü müşterilere bir ürün ve bulunabilirliği hakkında soru sorduklarında bu uygulama sayesinde cevap alıyorlar. Sarı tişörtlü müşterinin sadece ürünün fotoğrafını çekmesi veya barkodunu taraması yeterli oluyor. Kampanyayla ilgili basın açıklamasına göre; uygulamayla donanmış olan müşteriler, gerçek bir IKEA çalışanını bilgisine sahip oluyor.

IKEA BAE, Katar, Umman ve Mısır Genel Müdürü Vinod Jayan, “Müşterilerimize sadece bir günlük de olsa IKEA ailesine katılma şansı vermekten mutluluk duyduk” diyor. “Sarı giyecek kadar cesur olanları ödüllendirmek istedik… Aynı zamanda herkese IKEA uygulamasının müşterilerin mağazada yollarını bulmalarına yardımcı olma konusunda ne kadar usta olduğunu gösterdik. İki şey bir araya geldiğinde bu neşeli kampanyaya hayat verdi.”

Görsel: YouTube