Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

IBM Watson, Cannes Lions Kazananlarını Tahmin Etti

IBM’in algısal programlama bilgisayarı Watson, Cannes Lions 2016 kazananlarını belirlemek için tahminlerde bulundu.

Akbank ve Bigumigu Cannes Lions'dan bildiriyor.
Cannes Lions haberlerinin tümü için tıklayın..

IBM’in süper bilgisayarı Watson, belki de şimdiye kadarki en yaratıcı algısal denemelerinden birini gerçekleştirerek, Cannes Lions’da ödül almak için yarışan açıkhava reklamlarını değerlendirdi ve kazananları tahmin etmeye çalıştı.

Watson, bir jüri gözüyle Cannes Lions’da ödül almayı başaran ve ödül alamayan 1000 açıkhava kampanyasını inceledi ve reklamcılık sektörünü normlarını öğrenmeye çalıştı. Amerikalı ve İngiltereli ajansların kıyasıya rekabet ettiği Outdoor kategorisindeki kazananlar açıklanmadan önce Watson’dan tahminde bulunması, favorilerini açıklaması istendi.

IBM Watson Ekosistemi çözüm mimarı Oliver Cox’un açıklamasına göre; Watson’a 1000’in üzerinde önceki yılların Cannes Lions kazanan ve kaybedenleri gösterilmiş ve Watson, 80’e 20 şeklinde ayrılan açıkhava posterleri sayesinde kazanan ve kazanamayan kampanyalar arasında sınıflandırma yapmayı başarmış. Gerçekleştirilen son testin ardından ise Watson’ın kaybedenleri %90, kazananları ise %78’lik bir kesinlikle tahmin edebildiği gözlemlenmiş.

Watson gibi bir Yapay Zeka’nın ödül kazananları kaybedenlerden ayırabilmesi reklam endüstrisi için bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

İşte Watson’ın favorileri:

MullenLowe London – Gold Lion

Persil – Free The Kids


J. Walter Thompson London – Silver Lion

Listerine – Where’s your mouth been?


McCann London – Bronz Lion

Ethos Travel – Time to get away


TBWAChiatDay New York – Gold Lion

Airbnb – Belong AnywhereEnergy BBDO Chicago – Silver Lion

Raid – Death has never been more delicious


Energy BBDO Chicago – Bronze Lion

Ziploc – Life needs Ziploc

Görsel: THEDRUM

REKLAM