Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Google’ın Drone’la Teslimat Projesi Wing Hizmete Başlıyor

Google’ın Drone’la Teslimat Projesi Wing Hizmete Başlıyor

Son bir buçuk senedir test amaçlı teslimatlar yapan Alphabet'in teslimat drone'u Wing Avustralya'da kamu için ticari uçuşlara başlıyor

Google 2014 yılında insansız hava aracı ile teslimat projesi Wing’i duyurmuştu. Projeyi başından bu yana yürüten başta Google[x]’in Alphabet oluşumundan sonra da Alphabet altındaki X‘in genel yöneticisi Astro Teller, SXSW 2015’te yaptığı konuşmada lojistik devrim yaratacak Wing projesi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Google’ın çatı şirketi Alphabet altında yer alan Wing son bir buçuk yıldır drone’la yiyecek, içecek, ilaç gibi ürünlerin teslimatı için denemeler yapıyordu. Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi’nden (CASA) izin alan şirket deneme sürecinden sonra halka açık ilk hizmetini gerçekleştirdi.

Avustralya Canberra’da teslimatlar başladı

18 aylık deneme sürecinde test amaçlı yaklaşık 3 bin teslimatın yapıldıktan sonra gerekli izinleri alan Wing Avustralya’da ulaşımın zor olduğu uzak banliyölerde drone ile teslimat yapmaya başladı. Avustralya’nın başkenti Canberra’nın banliyöleri Crace, Palmerston ve Franklin bölgelerinde yaklaşık 100 hanenin hizmetine açıldı. Servis ağı genişletilerek Harrison ve Gungahlin banliyölerine de teslimat yapılmaya başlanacak.

Bölgedeki kafe, eczane gibi yerel işletmelerle işbirliği içinde çalışacak olan drone’lar haftanın belli günleri ve saatlerinde hizmet verecek. Hafta içi sabah 7’den akşam 8’e kadar çalışacak olan servisler Pazar günleri sabah 8 ile akşam 8 arasında çalışacak. Wing, drone ile yapılan teslimatların bölgedeki işletmelere 30-40 milyon Avustralya doları kadar yıllık bir ek gelir sağlayacağını söylüyor. Google ilk sivil teslimatını gerçekleştirerek Amazon’u drone teslimat konusunda geçtiği söylenebilir. Amazon ABD’de bir çok yüksek profilli deneme teslimatı yapmış olmasına rağmen henüz ticari olarak faaliyetlerine başlamadı.

Gelecekte drone ile yapılan teslimatlar artacak

Alınan izine göre drone’lar ana yollar üzerinden geçemeyecek, insanlara arasında belli bir mesafe olacak. Teslimat yapılan hanelerde drone’lara nasıl yaklaşmaları ve neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapılacak. Drone ile servis hizmeti şirketlerin ürünlerini ulaştırma maliyetlerini düşürürken, karbon salımını da azaltmış oluyor. 2030 yılına kadar her 4 teslimattan birinin drone ile gerçekleşmesi bekleniyor.

Görsel: Youtube, Wing