Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Google’dan Beacon Ekosistemine Açık Kaynak: Eddystone

Google’dan Beacon Ekosistemine Açık Kaynak: Eddystone

Google ekosisteme yenilikçi çözümler getiren bluetooth tabanlı beacon teknolojisini açık kaynak formatıyla halka açtı.

Etrafındaki cep telefonu, tablet gibi cihazlara belli bir noktaya (mekana) ait içerdiği bilgileri gönderen Beacon teknolojisi üzerine geçen yıl ‘nearables‘dan bahsetmiştik. Kısaca üç milimetre kalınlığındaki sensörleri çevrenizdeki herhangi bir nesneye veya konuma yapıştırabilmeniz o dönem test aşamasında olan ürünün ‘beacon’ın kapsamını ve kullanımını ne kadar geliştireceği üzerine heyecan vericiydi. Görünüşe göre test aşamasını geride bırakan ürünü web geliştiriciler JavaScript kullanarak etkinleştirip nesneleri beacon ekosistemine kazandırabiliyor.

Google’ın Beacon ekosistemine kazandırdığı açık kaynak projesi Eddystone ise resme çok çok daha büyük bakmaya sebep olacak. Minicik plastikten sensörlerle nesneleri ‘beacon’laştırmaktan ziyade teknoloji ekseninde bir araya gelmesi arzulanan tüm girişimcileri, web geliştiricileri, üreticileri ve Google ürünlerini bir arada daha açık bir platformda tutma hamlesi söz konusu. Bu anlamda Apple’ın iBeacon’ına ve hatta kendi projesi The Physical Web’e göre farkını ortaya koyuyor. Farkını bununla sınırlamamak gerek; zira URL faktörü, uzaktan ölçüm ve uygulama desteği gibi detaylar ekosisteme kayda değer artılar sağlıyor.

iBeacon sadece etraftaki ‘beacon’ları tespit etmeyi sağlayacak UUID değeri üzerinden bilgi aktarımı yapabilirken Eddystone QR kodu işlevi görecek URL seçeneği sunuyor. Bu da QR kodlarının tarihe karışma ihtimalini sağlamlaştırması demek.

Sık sık değişebilen ve sadece belli kişilerin görme/okuma yetkisi olacak EID’ler (geçici tanımlayıcılar) ise olası konumlarda kayıp eşyalarınızı izini sürmenizde yardımcı olacak. Buna kişinin ilgili ‘beacon’dan ne kadar uzak olduğunu söyleme özelliğini de ekleyelim. Uçaktan indiğinizde kaybolan bavulunuzu, anahtarınızı bulmak Google’ın ilk etapta verdiği örneklerden. Bavulunuza, anahtarınıza ne kadar yakın olursanız ‘beacon’ o kadar ötecek.

Uzaktan ölçüm detayı da ‘beacon’lardan geniş filolar ölçeğinde yararlanacak şirketlerin, sensörlerin batarya takibinde işini kolaylaştıracak. ‘Beacon’ların bataryasının ne zaman değişmesi gerektiğine dair veri IT yetkilisine aktarılabilecek.

Teknolojiye yönelik donanım, yönetim yazılımı ve başka çözümler için yapılacakları ise formatı kullanacak şirketlere bırakıyor.

Cihazlar hem iBeacon hem de Eddystone formatını destekleyebilecek; fakat tek ‘beacon’ üzerinden ikisi bir arada çalışamayacak. Çevredeki konumu tam olarak saptama ve bilginin anlamsal bağlamını güçlendiren iki yeni API‘si (Nearby API ve Proximity Beacon API) de hem Android hem de iOS cihazları için kullanılabilecek.

Kaynak

Manşet görseli: Google Developers Blog