Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dove ve Twitter, Sosyal Medyada Ne Kadar Negatif Konuştuğunuzu Ölçüyor [SXSW 2016]

#SpeakBeautiful kampanyası kişisel hesabınızda cinsiyetçi ve negatif söylemlere ne kadar yer verdiğinizle yüzleşmenizi sağlıyor.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Kadınlara karşı oluşturulan cinsiyetçi dilin değiştirilmesi ve genç kızların dış görünüşleri hakkında daha özgüvenli olmaları için çeşitli kampanyalar başlatan Dove, şimdi de Twitter işbirliğiyle sosyal medya hesaplarımızdaki negatif söylem oranını ölçmemizi sağlıyor.

#SpeakBeautiful kampanyası sosyal medya paylaşımlarının ve diyaloglarının kadınların özgüvenine nasıl zarar verdiğini gösteriyor. SXSW‘de tanıtılan kampanya, aslında geçtiğimiz yıl başlatılan ve Oscar ödül töreni gecesinde atılan nefret dolu tweet’leri gözler önüne seren kampanyanın devamı niteliğinde.

Dove bu sefer başkalarının olumsuz tweet’lerini paylaşmıyor, kendi hesabımızı gözden geçirmemizi sağlıyor. Kampanya dahilinde yaratılan Twitter aracı şöyle çalışıyor: Kullanıcıların öncelikle markanın #SpeakBeautiful hashtag’li bir tweet’ini retweet etmeleri gerekiyor. Sonrasında marka, retweet eden kişiye otomatik olarak bir internet sitesi linkiyle birlikte cevap veriyor. Kullanıcı bu siteye girdiğindeyse Twitter hesabında başka kadınlar için yaptığı olumsuz yorumların grafiklere aktarıldığı bir tablo ile karşılaşıyor.

Markanın ulaştığı araştırma sonucuna göre kadınların 80’i, genç kızların ise yüzde 72’si haftalık olarak, sosyal medyada yer alan olumsuz eleştirilerle karşılaşıyorlar.


Görsel; Dove

REKLAM