Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

COVID-19’un Kültürel ve Yaratıcı Sektörlerdekilere Etkileri Anketi

COVID-19’un Kültürel ve Yaratıcı Sektörlerdekilere Etkileri Anketi

European Creative Hubs Network tarafından oluşturulan anket COVID-19 krizinin kültürel ve yaratıcı endüstride çalışanların süreçten nasıl etkilendiğini araştırıyor.

COVID-19 pandemisi ile birlikte ortaya çıkan ekonomik kriz, her alandaki işçileri olduğu gibi kültürel ve yaratıcı endüstri üzerinden geçimini sağlayan çalışanları da etkiledi. European Commisson’ın desteğiyle European Creative Hubs Network tarafından hazırlanan anket de kültürel ve yaratıcı endüstride çalışan kişilerin COVID-19 sürecinden nasıl etkilendiğini ölçmeyi amaçlıyor.

Anket, yerel ve bölgesel politikaların oluşmasına katkı sağlayacak

Anket, bu alanda çalışan kişilerin güncel ekonomik durumlarını incelerken COVID-19 ile birlikte değişen çalışma standartlarını araştırıyor. Pandemi sürecinin kültürel ve yaratıcı endüstrideki çalışanlar üzerindeki etkileri araştıracak çalışma Avrupa Birliği tarafından finansa ediliyor. 34 ülkede aynı formatla dağıtıma sunulan anket hem yerel hem de bölgesel politikaların oluşturulmasında katkıda bulunacak. Anket için her ülkeden belirli kurumların dağıtıcı rolü üstleniyor. Türkiye’de de bu kurum ATÖLYE oldu.

Fotoğrafçılık, müzik, moda ve tekstil tasarımı, mimarlık, grafik tasarım, reklam, pazarlama ve iletişim, medya, yaratıcı el sanatları, araştırma geliştirme gibi sektörlerden çalışanlar ankete katılabiliyor. Verilerin anlamlı olması için Türkiye’den en az 1500 civarında Avrupa genelinde ise en az 35 bin kişinin anketi tamamlamış olması gerekiyor. Anketi tamamladıktan sonra listede yer alan sektörlerdeki çalışanlar ile paylaşırsanız sonuçların temsiliyet gücü daha fazla olacaktır.

Araştırma; Türkiye, İngiltere, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Ukrayna, Moldova ve diğer 27 Avrupa Birliği üyesi devletin tümünü kapsıyor. 19 Temmuz’a kadar açık olacak anketin sonuçları 2020 Eylül ayınca açıklanacak. Anket hakkında daha detaylı bilgiye ve ankete ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Görsel: ATÖLYE, European Creative Hubs Network