Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Çocuklara Finans Eğitimi Vermenin Sevimli Yolu: Pigzbe

Çocuklara Finans Eğitimi Vermenin Sevimli Yolu: Pigzbe

Pigzbe çocuklara nasıl tasarruf edileceğini, bütçenin nasıl kontrol edilebileceğini ve parayı nasıl yöneteceklerini öğreten bir oyun.

Konu çocuklar olunca ebeveynlerin dikkat ettiği konular arasında haliyle eğitim yer alıyor. Gün içerisinde sosyal çevresinden ve teknolojiden çok fazla değişkenle karşılaşıyor. Bu nedenlerle ebeveynler de çocukların en iyi yetişeceklerini düşündükleri şekilde hareket etmeye çaba gösteriyor. Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre; çocuklar 7 yaşına gelindiğinde, hayatlarının geri kalanı için mali kararlarını etkileyecek para alışkanlıkları geliştirmiş oluyor. Çocukların psikososyal gelişimini doğru yönlendirmekten sorumlu anne babaların yükünü hafifletmek için geliştirilen Pigzbe, sevimli tasarımıyla 6 yaş üstü çocuklara finansal okuryazarlık eğitimi vermeyi amaçlıyor.

Basit olarak; anne ve babalar Pigzbe üzerinden çocuklara oyunun kendi para birimi olan Wollo olarak harçlık verilebiliyor. Verilen Wollo’lar sayesinde çocuklar nasıl tasarruf edeceğini, bütçeyi nasıl karşılayacağını ve dijital parayı nasıl yöneteceklerini öğreniyor. Pigzbe cüzdan, ebeveyn uygulaması ve Pigzbe cüzdan için şarj kablosu şeklinde bir kit olarak gönderiliyor oyun. Ebeveynler, oyun üzerinden çocukların Wollo kazanabilmesi için görevler oluşturuluyor, belli başlı kilometre taşlarına göre ödüllendirmelerde bulunuyor.

Pigzbe, kurulum aşamasında 200 Wollo yüklü bir şekilde geliyor ve bu bütçeyle 10 bin görevi finanse etmek mümkün. Ayrıca Wollo’larınız bittiğinde bakiye yükleyebiliyorsunuz. En önemlisi çocuklarınız sonrasında kazandığı ve biriktirdiği Wollo’ları aracılığıyla Visa anlaşmalı üye iş yerlerinden alışveriş yapabiliyor.

Şu an Kickstarter üzerinden fon toplamaya devam eden Pigzbe, sürenin bitimine bir aydan fazla bir süre kala hedeflediği 50 bin dolarlık bütçeyi geçerek; 604 destekçiyle 90.099 dolara ulaşmış durumda.

 

Görsel: Kickstarter