Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Burberry’nin Londra Mağazasında Bir Robot

Burberry’nin Londra Mağazasında Bir Robot

İngiliz sanatçı Graham Hudson tarafından Burberry için tasarlanan Sisyphus Reclined adlı robotik yerleştirmede sanatçının amacı insan yapımı olan idealizm ve dehşeti araştırmak.

Gümüşleri giyip girdiğimiz milenyum çağında robotların hayatımızda olması çok doğal. Biz bile gümüşe boyandık ve robotumsu bir şekilde merhaba dedik 2000’lere. Günümüzde birçok yerde robotlar karşımıza çıkıyor. Gerek sergilerde, gerek reklamlarda, gerek dükkanlarda, gerek de dizi ve filmlerde. En son da bir robot Burberry markasının Londra’da bulunan bir mağazasında heykel yaparken görüntülendi.

Geçmişi Bugüne Bağlayan Yerleştirme

İngiliz sanatçı Graham Hudson tarafından tasarlanan Sisyphus Reclined adlı robotik yerleştirmede sanatçının amacı insan yapımı olan idealizm ve dehşeti araştırmak. Kuka robotu üç boyutlu nesneleri polistiren bloklardan kesiyor gibi görünüyor performansta, ama aslında hali hazırda yapılmış olan nesneleri ortaya çıkarıyor. Çok yönlü kurulum, üç katlı alanın alanını dolduracak şekilde tasarlanmış. Yerleştirme, metal iskelet ağı ile kaplı.

Yerleştirme, hayaletlere ve kolektif hatıralara saldıracak şekilde tasarlanmış. Yerleştirmenin iskele direkleri, geçiş ve öngörülemeyen durumlar önerme olarak sunuyor. Yerleştirmede kullanılan iskele bir ay evvel kentin başka bir yerinde kullanımdaymış. Sanatçı bunu bir çerçeve olarak konumlamış kafasında. Kuka robotsa yerleştirmenin tam merkezinde yer alıyor. İngiliz sanatçıya göre Kuka robotu gerek günlük gerekse klasik olarak var olan birçok gündelik gerçeğe referans oluyormuş.

Burberry’nin yeni Baş Yaratıcı Sorumlusu Riccardo Tisci’nin Hudson’a verdiği brif oldukça açıkmı. Sadece 26 Ekim’e kadar Regent Street mağazasında kalacak olan heykelin, hem markanın hem de binanın tarihinin mirasını tiyatro olarak ve daha sonra da bir sanat galerisi olarak göstermesini istemiş.

Görsel: Burberry