Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bittorrent Ağında Paylaşılan Filmlerden Anlık Sinema

Bittorrent Ağında Paylaşılan Filmlerden Anlık Sinema

Karşılıklı paylaşım sistemi içinde işlem gören filmleri eş zamanlı gösteren teknolojik yerleştirme.

Peer-to-peer yani karşılıklı paylaşım sistemi içerisinde farklı arayüzlerle çeşitli dosyaların alışverişi yapılıyor. Aşina olunan ismiyle torrent ağı aslında illegal bir sistem değil. Fakat içeriğinin çoğunluğu korsan yazılım veya eser olduğu için torrent ağı da illegal olarak yaftalanıyor. 

Nicolas Maigret, teknolojinin bu yüzüne değinen dijital sanat yerleşleştirmesi oluşturuyor. The Pirate Cinema ismindeki bu eser, torrent ağlarından The Pirate Bay‘in “En Popüler 100 Video” kategorisini listeleyerek gösteriyor. Tabii illegal içerikleri, bu servisle illegal olarak izlemenizi sağlayan bir çalışma değil bu.

Bu liste içerisinde işlem gören dosyaların o an paylaşılan kısımlarını saniyelik geçişlerle yayınlıyor. Hatta büyük video dosyalarının çok küçük parçaları işlem gördüğü için görüntüler de bozulma ve glitch‘lenerek gözleniyor.

Televizyonda sürekli zap yapıyormuş hissi veren eseri buradan izleyebilirsiniz. Sürekli olarak yayın yaptığı için dinamik görüntüler elde edebilirsiniz.Görsel; Vimeo