Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bankacılık Sektörü Nisan 2013 Dijital Raporu

Bankacılık Sektörü Nisan 2013 Dijital Raporu

Hesaplabakalim.com'un bankacılık sektörünün dijital platformlardaki performansını ölçtüğü raporu yine ilk olarak Bigumigu'da.

Hesaplabakalim.com’un her ay yayımladığı, bankaların dijital dünyadaki kendi performanslarını ve rakiplerin durumunu karşılaştırmalı olarak görebilmelerini sağlayan Dijital Bankacılık Ligi Nisan 2013 sayısı yayımlandı. Bankaların sosyal medyadaki Facebook beğeni ve konuşulma sayısı, Twitter takipçi sayısı, Twitter Klout puanları, web sitelerinin Alexa sıralaması, Apple Store’dan en çok indirilen bankacılık uygulamaları, bankacılık ve finans sektörüyle ilgili yükselen arama trendleri raporda yer alıyor.

Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki bankaların toplam Facebook hayran sayısı 7.098.038 kişi oldu. İlk 3’te sırasıyla Garanti Bankası, Akbank ve TEB bulunuyor. Bu ay hayran sayısı bakımından en çok büyüyen banka %145,83’lük büyüme ile ParafCard olurken, sırasıyla FinansbBank Enpara.com (%46,72) Exi26 (Akbank) (%22,94) takip etti.

Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki bankalar hakkında Facebook’ta toplam 160.257 kez konuşuldu. İlk 3’te sırasıyla TEB , Akbank ve DenizBank bulunuyor. Nisan ayında Facebook’ta konuşulma oranı en çok artan banka %588,56’lik büyüme ile Türkiye İş Bankası olurken, sırasıyla Kuveyt Türk (%339,14) ve İnternet Şubesi (İş Bankası) (%211,32) Türkiye İş Bankası’nı takip etti.

Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki bankaların toplam Twitter takipçi sayısı 252.186 kişi oldu. İlk 3’te Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi bulunuyor. Nisan ayında Twitter takipçi oranı en çok artan banka %18,61’lik büyüme ile Paraf Card olurken, sırasıyla Kuveyt Türk (%14,30) ve VakıfBank (%14,10) Paraf Card’ı takip etti.

Nisan ayının Twitter Klout puanı en yüksek bankaları; Akbank ve Garanti Bankası oldu. Bonus Card (Garanti Bankası) 58 puanla bu bankaları takip ediyor. Nisan ayında Twitter Klout puanı oranı en çok artan banka ünvanı 3 puanlık artışla ParafCard, Denizbank ve Bonus Card (Garanti Bankası) tarafından paylaşıldı. Türkiye’deki bankaların 2013 Nisan ayı Alexa web site sıralamasında ilk 100’de 3 tane banka var. İlk 100’de Türkiye’deki bankaların mobil bankacılık uygulamarından sadece Garanti Bankası’nınki bulunmakta.