Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Apple, Sony derken Beko’dan çıktı

Apple, Sony derken Beko’dan çıktı


Beko’dan miniBIG

“Yok yok kesin Apple ya da Sony’dir” gibi sözlerin geçtiği onlarca forum tartışmaları devam ederken miniBIG sonunda ortaya çıktı. Beklentilerin ve söz edilenlerin aksine miniBIG bir psp ya da xbox gibi değil, yeni nesil bilgisayar olarak yerini aldı.

Peki nedir bu minBIG, farkı nedir ?

Sistem, miniBIG cihazından ve multimedia klavye setinden oluşuyor.

Özelliklere göz atıldığında aslında miniBIG, çok da “ayrıcalıklı” bir ürün değil ancak websitesinde bahsedildiğine göre diğer sistemlerden daha az ısı üretiyor ve %30 enerji tasarrufu sağlıyor. Eğer gerçek kullanımda da bu değerler tespit edilirse, başı çoğu kez elektrik faturaları ile derde giren multimedia düşkünlerine ilaç gibi gelecektir.

miniBIG, yapı olarak bildiğimiz sistemlerden farklı. Monitörle birlikte gelen markalı pc’lerden değil. Tasarım açısından etkileyici bir ürün ancak yeni bir fikir de değil. Çünkü barebone pc’lerin fırtınalar estirdiği dönemlerde barebone pc üreticilerinin ( örneğin Shuttle ) hali hazırda ürettikleri ürünlerden biriydi bu tarz ürünler. MiniBIG, DVI veya VGA bağlantısı kullanılarak LCD ya da Plazma TV’ye bağlantı yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale geliyor. Sistem konusunda yapılan vurgu “mobilite ve kolay kullanım” üzerine. Sırt çantası ile beraber gelen ve daha ilk bakışta bağımsız bir izlenim veren bir ürünün elbetteki tanıtımında bu özellikleri üzerinde durulması kaçınılmaz.

Microsoft Vista Premium yüklü, Intel Core2Duo işlemciye sahip, Wireless LAN destekli bu üründe 120 GB kapasiteli bir HDD ve DVD-RW yazıcı bulunuyor. Bağlantı türü olarak da 1 DVH / AVI-IN Port, 1 TV-out, 4 USB 2.0 Port ve 1 IEEE 1394 ( video kamera ) girişlerine sahip miniBIG, 667MHz ‘lik veriyolunu kullanan 1GB lık RAM’e sahip. miniBIG modelleri 1.399 ve 1.888 YTL’lik iki farklı etiket taşıyor.

(Settar: bu da reklam filmi)