Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

AGIdeas 2007

AGIdeas 2007

Agideas nedir?

Agideas her sene Avustralya’nın Melbourne şehrinde gerçekleşen bir tasarım konferansıdır. Bu sene 17. si gercekleşen konferans dünyanın dört bir yanından 42 tasarımcı konuşmacıya ev sahipliği yaptı. 2.500 kişinin izlediği konferans 3 gün boyunca, günde 8 saat sürdü.

Ben bu sene ilk defa gittim. İzlenimlerimi paylaşmak istedim. İlk olarak inanılmaz bir atmosfer mekanın büyüklüğü sizi moda sokuyor hemen. Konuşmacıların hepsi ilham kaynağı ve tasarımın çok farklı dallarından. Ses tasarımcılarından grafik tasarımcılarına, ‘entas’lardan grafitti sanatçılarına çok farklı alanlardan insanlar konuşma yapıyor. Konuşmacılardan bazıları kendini ispatlamış isimler. Bazıları da yeni parlayan isimler. Unutmadan firma adına konusan konusmacılar da vardı. Mesela Landor; BP’nin dünya çapındaki bu en son imajını yapan. Dubai’deki şu anda yapılan dünyanın en yüksek binasının imaj ve pazarlamasını yapan firma.

Ben endüstriyel tasarım okuduğum için tabii ki giderken biraz endişeliydim çünkü entas konuşmacılar çok azdı. En önemli olanı herhalde Ford’un Asya Pasifik tasarım direktörü. Ama konferans başladıktan sonra entasmış değilmiş unutuyosunuz çünkü hepsi çok ilham verici. Açıkçası benim favori konuşmacılarımın hepsi grafik tasarımcıydı.

ilham bombardımanı altında İnanılmaz güzel bir 3 gün geçirdim. Programda hiç bir aksama yoktu. Herşey dakikası dakikasına işledi. Buradan tekrar tebrik ediyorum. Darısı İstanbulumuza.

Haberimi bitirmeden önce biraz ek bilgi vermek istiyorum konferans hakkında.

Konferans sadece konuşmadan ibaret değildi. Konferansın asıl amaçlarından bir tanesi: Tasarımın öneminin daha iyi anlaşılması. Bu hedefle firmaları toplayıp bunlara ayrı bir seminer veriyorlar. Bu dünyanın dört bir yanından gelen konusmacılar, Avusturalyalı firmalara tasarımın satıştaki önemini anlatıyorlar. Tasarımın satışa etkisi vs.

Bununla da bitmiyor… 25 ytl ekstra veriyorsunuz ve katılımcı tasarım ofislerinden birinde bir akşam geçiriyorsunuz. Onların çalışma ortamlarını görüyorsunuz. Çalışma tekniklerini görüyorsunuz. Tasarımcılarla tanışıyorsunuz. Onlara kendi çalışmalarınızı gösterme imkanı buluyorsunuz.

En guzel kısmı da 3. günün gecesi 2.500 kişiye devasa bir parti veriyorlar.

Konferans Fiyatı:

Ögrenci bilet filyatı: 270 AU$ -> 270-280 YTL

(Organizasyonun bir Myspace adresi var. Oradaki videoya bakarsanız sanırım biraz daha güzel görmüş olursunuz atmosferi)