BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Türkiye’nin ilk Akıllı Belediyesi Avea ile ‘Eyüp Belediyesi’

Türkiye’nin ilk Akıllı Belediyesi Avea ile ‘Eyüp Belediyesi’

Belediye hizmetleri mobil dünya ile tanışıyor. Türkiye’nin ilk Akıllı Belediye projesini Avea ile Eyüp Belediyesi hayata geçiriyor.

Proje kapsamında Eyüp'te bazı meydan ve parklarda ücretsiz internet erişimi, çöp arabası takip sistemi, tarihi eserler ile ilgili bilgileri QR kodlardan öğrenme, parklarda güvenlik kameraları ile takip sistemi gibi hizmetlerden faydalanmak mümkün. İlk etapta 6 modülü hayata geçirilen projenin 4 aydır pilot çalışmaları sürmekte. 2012 yılının sonuna kadar tamamlanması hedeflenen ürün ve hizmet toplam 18 adet.

Akıllı Belediye Projesi pilot çalışma adımları şunlar;

 • Ücretsiz İnternet Erişimi: Rami Parkı’nda 42 Megabit’e varan 3G bağlantısı kurularak parkta ADSL altyapısına gerek duyulmadan 3G üzerinden internet internet erişimi sağlandı. 
   
 • Parklarda Güvenlik Kameraları: 3G destekli cep telefonlarına indirilecek uygulama ile ailelere çocuklarını uzaktan izleme imkanının yanı sıra parkın doluluk durumunu eş zamanlı görme imkanı sunuluyor. Pilot uygulama kapsamında  Rami Parkı’na kurulan kameralar, bu amaç doğrultusunda 7×24 eş zamanlı görüntü sağlıyor. Kesintisiz güç kaynağına bağlanan kameralar, ADSL altyapısı olmayan noktalarda dahi elektrikler kesildiğinde bile çalışır durumda olacak. 
   
 • Çöp Toplama Hizmetinin Optimizasyonu: Çöp toplama araçları ve çöp konteynırlarına yerleştirilen takip sistemi ile çöplerin zamanında toplanıp toplanmadığı, çöp kamyon ve konteynırlarının hangi lokasyonlarda ne kadar süre ile kaldığı gibi istatistiki veriler elde edilecek. Elde edilen bu bilgiler ise belediyelerin daha sağlıklı planlamalar yaparak hizmetlerin daha verimli hale getirilmesini sağlayacak. 
   
 • QR Code ile Tarihi Alan Bilgilendirmesi: Pilot uygulama kapsamında ilk etapta Eyüp İlçesi’nin en önemli tarihi ve turistik alanları olarak kabul edilen Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Mihrişah Valide Sultan İmarethanesi, Cülus Yolu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy’un kabirlerinin bilgileri uygulanan QR Code (QuickResponse) sisteminde toplandı. Kurulan bu sistem ile eserlere ilişkin tüm bilgiler hızlı, doğru ve farklı dillerde cep telefonlarına taşındı. Uygulama, eser bilgi tabelalarının maliyet ve bakım masraflarıyla alandan tasarruf sağlanırken içeriklerin de sürekli güncellenebilmesine imkan sağlıyor. 
   
 • Saha Yönetim Sistemi, Saha Personeli Otomasyonu: Ekiplerin işlerini kolaylaştırmak, zaman ve işgücünden tasarruf etmek üzere planlanan sistem, Eyüp Belediyesi sınırları dahilinde yaşayan vatandaşlarla esnafın şikayet ve gereksinimlerine daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor. 
   
 • Eyüp Belediyesi Çalışan Güvenliği ve Koordinasyonu: Eyüp Belediyesi sınırları içinde yer alan kamusal alanların temizliğini gerçekleştiren Fen İşleri personelinin saha otomasyonu ve güvenliği için sağlıklı takibin yapılabilmesini sağlıyor. Yaya saha çalışanları en uygun şekilde görevlendirilirken gezici araçlar ile de koordinasyon halinde görev atamaları yapılabiliyor.