Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Topraktan Veri Çıkarıp Tarımı Kolaylaştıran Girişim: Gro [SXSW 2016]

Doğayı daha rahat anlamamız ve daha kolay müdahale edebilmemiz için geliştirilen Gro, sensörler ve uygulama yardımıyla tarımda rehberlik ediyor.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Doğa üzerinde egemenlik kurmak ve doğayı da dönüştürülebilir, değiştirilebilir bir meta haline getirmek Sanayi Devrimi’nin en büyük sonuçlarından birisi. Yüzyıllardır doğayı kendi hegemonyamız altında tutuktan sonra internete bağlanabilen nesneler ve sensörler yardımıyla tarım faaliyetleri hakkında daha detaylı veriyi de toplayabilir hale geldik.

Gro, toprağa yerleştirdiğiniz sensörler yardımıyla nem oranı, su ihtiyacı, toprağa uygun bitki türü gibi bilgileri açığa çıkarıyor. Mobil uygulaması yardımıyla da tüm bu bilgileri sizlerle paylaşıyor. Aynı şekilde yerel hava durumu bilgisine de erişerek sıcaklık ve yağmur ihtimali gibi destekleyici bilgilere de kendi kendine ulaşabiliyor.

Adeta tarım faaliyetlerinde yol gösterici bir rehbere dönüşen Gro, size ne zaman ne yapmanız gerektiğini söylüyor. Bu sayede siz de toprağı daha verimli işleyebiliyorsunuz.

Gro, her ne kadar toprağa çeşitli sensörler sokup veri çıkarma konusunda bir ilk olduğunu deklare etse de geçtiğimiz yıl SXSW’te benzer şekilde çalışan uygulamalar görmüştük. Trade Show’da karşılaştığımız Kakaxi Project ve SenSprout da bu düşünce yapısına örnek olan iki girişim.

Görsel; Youtube

REKLAM