BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Teksas’ta İçinde Hiç Kitap Olmayan Kütüphane Açılıyor

Teksas’ta İçinde Hiç Kitap Olmayan Kütüphane Açılıyor

Teksas'ın Bexar bölgesinde raflarında hiç kitap olmayan dijital kütüphane BiblioTech kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Teksas’ın Bexar bölgesinde sonbahar aylarında tamamen kitapsız kütüphane açılıyor olacak. Raflar boyunca bilgisayarların olacağı ve adeta bir Apple mağazası gibi görünecek olan kütüphanenin ismi BiblioTech, kelime ispanyolcada kütüphane anlamına gelen biblioteca’dan geliyor.
Ziyaretçilerin aradığı kitabı bulma görevi elektronik okuyucularda olacak. Ziyaretçiler 100 tane olan elektronik okuyucudan birini alıp eve götürebilecek ve bu elektronik kitap okuma cihazları içinde yalnızca 2 hafta için ulaşılabilir içerikle yüklü elektronik kitaba sahip olacak.
Teksas’ın Bexar bölgesindeki tüm kütüphanelerin bu sisteme geçmesi bekleniyor. Projenin fikir babası Judge Nelson Wolff bunun geleneksel şehir kütüphanelerinin sonu değil aksine iyi bir gelişme olduğunu söylüyor. Aslına bakılırsa alıştığımız kütüphane sisteminden teknik olarak bir farkı yok, sizin kaydınızı tutup isminizi, adresinizi alıyorlar ve almış olduğunuz elektronik kitap 2 hafta içinde tıpkı 2 hafta sonra geri getirmek zorunda olacağınız bir kitapta yaşayacağınız gibi sistem tarafindan erişilmez kılınıyor. Proje ekonomik çözüm yaratıyor olsa da duygusal olarak bakınca durumun üzücü olduğu da bir gerçek.