Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

SXSW’te Demir Taht İçin Kan Döküldü [SXSW 2019]

SXSW’te Demir Taht İçin Kan Döküldü [SXSW 2019]

Game of Thrones'un son sezonu için SXSW 2019'da hazırlanan Bleed For The Throne etkinliği ile Amerikan Kızılhaçı'na 15 binden fazla ünite kan bağışlandı.

HBO iki yıldır SXSW için iz bırakacak aktivasyonlar hazırlıyor. Geçtiğimiz yıl Westworld’ün 2. sezonu öncesi hazırladığı etkinlikte devasa bir kasaba hazırlayıp 60 kişilik oyuncu ekibiyle kendinden söz ettirmeyi başarmıştı. Adeta Westworld dünyasında olma hissini başarıyla pekiştirmişti. Bu yıl da Droga5 ile birlikte geliştirilen Bleed For The Throne etkinliği Game of Thrones’un final sezonu yaklaşırken dizinin mevcut durumuna uygun bir kurgu yarattı.

Game of Thrones, Demir Taht’a oturmak için verilen mücadelenin hikayesi olunca bu uğurda pek çok uğruna ölerek diziye veda ettiğini gördük. Bleed For The Throne da dökülen bu kanların konseptinden faydalanarak Amerikan Kızılhaçı ile fayda odaklı bir deneyim hazırladı. 14 Nisan’da başlayacak final sezon öncesinde serinin sıkı hayranlarına eğer gerekirse taht için kanlarını verip vermeyecekleri soruldu.

Dökülen kanlar Kızılhaç’a bağışlandı

Bu taht kavgalarının arifesinde verilecek kanlar da Amerikan Kızılhaçı üzerinden doğrudan ihtiyacı olanlara bağışlandı. Böylece dizinin teması ve kurgusun uyan, bu sırada toplum için fayda yaratan bir etkinlik doğdu. Bizim de Bigumigu olarak deneyimlediğimiz Bleed For The Throne, Amerikan Kızılhaçı’nın bugüne kadar bir eğlence şirketiyle düzenlediği en büyük etkinlik oldu. Etkinliğe gelen katılımcılar kan bağışından sonra işitsel ve görsel bir dünyanın içine girdi. Demir Taht için kanını vermeye hazır olanlar özel armağanlarla ayrıldılar alandan.

Bleed For The Throne etkinliği için 19 Şubat’ta ön kayıtlar açıldı. Kan bağışlamayı seçen veya seçmeyen kişilerin oluşturduğu liste 2 saatten kısa bir süre içinde doldu. Kan verme işleminden sonra, adeta Demir Taht için kanını döken katılımcılar her yeni adımda Westeros dünyasına biraz daha girdi. Ziyaretçiler bağış yaptıktan sonra bir koronun Game of Thrones’dan ilham alarak bestelenmiş 27 dakikalık bir performansı izlediler.

İlk günde 15 binden fazla ünite kan bağışı

Aktivasyon alanında dizi kullanılmış orijinal parçalar da yer alıyordu. Dizide kullanılan özgün dekorlar ve silahlara ek olarak Gregor Clegane’in (The Mountain) zırhı da alandaydı. Aktivasyonun ilk gününe ait paylaşılan verilerle tüm randevu limiti 2 saatten kısa bir sürede doldu. 15 binden fazla kan bağışı gerçekleşti. Amerikan Kızıl Haçın ise yeni donör randevusu sayısı ise kampanyan başladığından bu yan 540 artmış. 4.000 adet Hand of the Throne enamel pini de bağışçılara armağan edildi. 80’den fazla müzisyen ve oyuncunun yer aldığı aktivasyonla için 100 sayfadan fazla senaryo yazıldı.

Görsel: HBO
Manşet Görseli: YouTube

REKLAM