Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
SXSW’de Yaşama Rehberi

SXSW’de Yaşama Rehberi

SXSW insanın başını döndürecek kadar büyük bir etkinlik. Eğer öncesinde dersinize çalışmamışsanız, çok keyif alacağınız, yepyeni bilgiler keşfedip, acayip kafalarla tanışırken, bir etkinlikte ne nerede diye bakarken konferansın bittiğini farkettiğiniz bir duruma düşebilirsiniz.

Sayabildiğim kadarıyla 43 salonda, 2699 konuşmacının olduğu  ile 1100’den fazla etkinliğe katılma şansınız var. Bu nedenle çok sıkı filtreler geliştirerek alternatifli programlar oluşturmak zorundasınız. Bunun için SXSW GO uygulaması hayatınızı kurtarıyor.

SXSW kendi sitesinde de ilk gelenler için bir rehber hazırlamış durumda.  Kendi deneyimlerimizden yola çıkarak, biz de kendi yaşama rehberimizi yazmaya karar verdik.
 
Kayıt

Ne kadar erken kaydolursanız o kadar avantajlı olduğunuz bir ücretlendirmesi var. Temmuz’da 595$ dan başlayan kayıt ücreti, etkinlik önceside 950$’a kadar kademeli bir şekilde yüksekliyor.

Seyahat ve vize

Kaydolduğunuza zamana göre eğer vizeniz yoksa, sıra vize işlemi ve uçak bileti ayarlamaya geldi. Vize SXSW'yi konsolosluk bildiği için izahı zor başka özel bir durumunuz yoksa çok kolay alınıyor.
Uçak bileti için iki alternatifiniz var. Ya THY ile Amerika’ya uçarak oradan Austin aktarması gerçekleştireceksiniz ya da Avrupa’da bir noktaya uçup oradan Amerika’da büyük bir şehre geçerek tekrar Austin aktarması yapacaksınız. Şimdiden pilinizi bitirecek bir iş olduğunu söyleyebilirim, biz kendimizce çok optimum bir seyahat planı yapmış olamıza rağmen başımıza gelenler için bakınız sad
 
Otel

Otel rezervasyonları 2013 için, 2012 etkinliğinin son gününde başladı bile. Konferansa yakın bir yerde konaklamayı hedefliyorsanız en geç Ağustos'ta rezervasyonu yaptırmak zorundasınız yoksa son hafta karar verirseniz yer bulmanız imkansıza yakın.

Bu durumda ya ev paylaşmayı ya da 50 kilometreden uzakta kalmayı kabul etmeniz gerekiyor. SXSW Interactive, Film ve Music kesiştiği için  15 günde şehre toplam 300.000 kişinin gelip gittiği hesaplanıyor. Bizim şansımız ilk rezervasyon yaptırdığımız (yaklaşık 6 ay önce) 10 km uzaktaki otelde geçen hafta çıkan yangın sonucu, yanan otel bize şehir merkezinde başka bir otele yönlendirmek zorunda kalması. Böylece konferanslara 15-20 dk yürüme ile ulaşabileceğimiz ve George W.Bush’un eski valilik yaptığı ofisin bahçesinden geçerek yürüdüğümüz güzel bir otelimiz olmuştu.

Kıyafet

Herkes içeriğe odaklandığı için günü en rahat şekilde tamamlayabileceği şekilde giyinmiş, ama en önemlisi ayakkabılar rahat spor bir yürüyüş ayakkabısı hatanızı kurtacaktır. Tabii bir çok oturumda yere oturmayı da göze almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Program ve Oturumlar

Oturumlar, konferansa gelmeden seçimini çok öncesinde yapmanız gereken bir konu. Bu nedenle program açıklandığı andan itibaren düzenli olarak çalışmanız gerekiyor. 1100 fazla oturumdan size en çok uyanları seçmek çok önem kazanıyor. Yalçın ile kendi başımıza çalışmalarımız haricinde programımızı senkronize etmek için toplam 8 saat kadar mesai harcadık. Aşağıdaki maddeler bu seçim için yardımcı olabilir.

  • Başlık ve Konu
  • Oturum seviyesi (Beginner, intermediate ve advanced olarak işaretleniyor öncesinde)
  • Konuşmacılar (Konuşmacıları Google’da aramak ya da Linkedin'de profillerine bakmak çok işe yarıyor)
  • İçerik kapsamı (Kısa bir özet uygulamada yer alıyor.)
  • Salon, bina bilgisi (Öncesindeki ve sonrasındaki oturumları kaçırmamanız için çok kritik. Bazen sırf uzak bir binada olduğu için katılmadığınız etkinlikler olabiliyor.)
     

Şunu belirterek bitireyim, 20 saatlik bir uçuş ile geldiğiniz için konferans başlamadan bir gün önce gelmiş olmanızı tavsiye ederim (ben yapamadım sad). Arada bazı seansları boş geçip notlarınızı toplamayı, güzel bir yemek ile kendinizi ödüllendirip sonraki günler için enerji toplamayı da unutmayın, yoksa 3. gün piliniz bitmiş olarak ortalık gezmeye başlayabilirsiniz.

Austin’e geldiğinizde ortamdaki aykırı beyinlerin enerjisinin size de bulaşmasına müsade edin. Austinliler'in dediği gibi “Keep Austin weird”.

  Yalçın ve Ömer'in Teksas SXSWi’de canlı canlı izlediği
  ve kaleme aldığı tüm oturumları okumak için tık tık.