Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Snapchat’ten 2020’nin İlham Verici Artırılmış Gerçeklik Kampanyaları

Snapchat’ten 2020’nin İlham Verici Artırılmış Gerçeklik Kampanyaları

Snapchat, 2020 yılında platform üzerinden hayata geçirilen artırılmış gerçeklik odaklı kampanyaları paylaştı.

Artırılmış gerçeklik farklı deneyimler sunan filtreler yaratmaya imkan tanıyor. Facebook’un AR gözlük projesi Project Aria ve Apple’ın artık hayata geçmesi beklenen artırılmış gerçeklik gözlüklerinden de anlaşılacağı üzere önümüzdeki yıllar artırılmış gerçekliğin etkisinde geçecek. LiDAR tarayıcı destekli iPhone 12 Pro’larla birlikte artırılmış gerçeklik efekt ve filtreler farklı bir deneyime doğru yelken açıyor. Önce Snapchat’in ardından TikTok’un LiDAR tarayıcı destekli artırılmış gerçeklik filtrelerini duyurması bu girişimlerin öncü haberleri arasında bulunuyor.

Snapchat kullanıcıları ve markaları da pandemi döneminde yaratıcılığı artırılmış gerçeklik filtreleri kullanarak canlı tutuyor. Dünyanın dört bir yanından markalar ve kuruluşlar Snapchat üzerinden AR filtreleri ile kitleleriyle etkileşim kurarken sosyal medya platformu da 2020 yılının yenilikçi ve ilham verici AR kampanyalarını derledi.

Dijital pazarlamada AR deneyimi sunan markalar fark yarattı

3B vücut taramalarından, ürünü deneyimlemeye kadar farklı tarzlarda kampanyalar Snapchat’in ilham verici kampanyalar listesinde yerini alıyor. Sosyal medya platformu 2020’yi, tüketici davranışlarından markaların ve işletmelerin bu zorlu süreçte bulduğu çözümlere kadar beklenmedik bir yıl olarak tanımlıyor. Yaratıcı çözümlerde de kamera ve AR her zamankinden daha etkili kullanılıyor.

Gucci’nin SnapML teknolojisini kullanarak ayakkabılarını dijital olarak denemeye imkan veren kampanyası, NYX Professional Makeup’ın sanal mağazası ve ürünleri deneyimleten filtresi müşterilerin en çok dikkat ettiği noktaya çözüm üretiyordu. Ürünü denemeden almak istemeyen kullanıcılar için hazırlanan kampanyalar özellikle dışarı çıkmanın yasak olduğu karantina dönemlerinde müşteriler için kolaylaştırıcı bir çözüm sunuyordu.

Ralph Lauren de benzer bir şekilde mağazasını dijital ortama taşıdı. İkonik kıyafetleri için kişiye özel emojiler (bitmoji) ile koleksiyonunu tanıttı.

Snapchat ve Verizon iş birliğinde gerçekleşen Black Pumas’ın gösterisi AR deneyimi ve 5G desteği ile sunuldu. Verizon Lens kullanan 5G destekli akıllı telefonlara sahip kullanıcılar daha düşük gecikme süresi ile bu deneyimi yaşadı.

Rebuild Foundation, Black Lives Matter hareketi ve COVID-19 krizinden ilham alan bir sanatçı iş birliği ile Raise Your Voice girişimini gerçekleştirdi. AR maskelerini kullanma, bitmoji avatarlara erişim sağlama ve sanatçıları desteklemek için fiziksel maskeler satın alma seçenekleri sunuldu.

snapchat snapchat

Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü de salgının ilk zamanlarında kaynaklar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla AR lensleri kullandı. AR deneyimi için toplamda 33 ülkeden 23 para banknotu tarandı ve COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonuna bağışta bulunma için kullanıcılar teşvik edildi.

snapchat

Joe Biden ve Kamala Harris’a postayla erken oy vermeye teşvik etmek için USPS logosunu taranarak bir filtre deneyimi sunuldu. Biden-Harris kampanyasında kullanıcılar kendilerini Biden şapkası ve tişörtüyle görebiliyordu.

snapchat

Yeni sezon forma tanıtımına artırılmış gerçeklik dokunuşu

NFL takımı Los Angeles Rams, AR deneyimi ile yeni sezon formalarını tanıtan ilk takım oldu. Taraftarlarından uzak kalan takım bu yöntemle hem sınırları aşan bir tanıtım gerçekleştirmiş oldu hem de kullanıcılara farklı bir deneyim yaşattı. Filtrede oyuncuların dijitalleştirilmiş versiyonları kullanılırken takımın yeni formasındaki logoyu tarayan kullanıcılar artırılmış gerçeklik deneyimi ile formayı görme şansı yakaladı.

 

Benzer bir durum sinemada da gerçekleşti. Universal Pictures tarafından dağıtılan Trolls World Tour filmi ilk gösterimini dijitalde yaparken Trolls karakterleri de Snapchat AR filtreleriyle sanal deneyimin bir parçası oldu.

snapchat

Suudi Arabistan’daki bazı markaların 90. Suudi Ulusal Günü’nüne özel gerçekleştirdiği AR deneyimi ülkede birlik duygusunu vurgulamak için kullanıldı. Hershey Kanada ise Paskalya Bayram’nda düzenlenen yumurta avı geleneğini SnapChat ile Reeseter yumurtalarına dönüştürdü. 10 yumurtayı toplayan kullanıcılar ödül kazanma şansı yakaladıkları mikro siteye yönlendirildi. Yine kısıtlamaların olduğu döneme denk gelen Hindistan’daki Diwali Bayramı‘nda dilekler ve güzel temenniler Snapchat AR filtresi ile paylaşıldı.

Görsel: Snapchat