Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Serotonin Seviyesini Artıran Reklam Panoları

Serotonin Seviyesini Artıran Reklam Panoları

Solgar, yılın en depresif günü olarak kabul edilen Mavi Pazartesi gününe özel hazırladığı Saatchi & Saatchi imzalı kampanyasıyla İngiltere'nin çeşitli noktalarına serotonin seviyesini artıran açık hava reklam panoları yerleştirdi.

Vitamin ve gıda takviyesi markası Solgar, yılın en depresif günü olarak kabul edilen ve bu yıl 16 Ocak’a denk gelen Mavi Pazartesi için Londra, Manchester ve Birmingham’daki çok sayıda noktaya mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyesini artıran açık hava reklam panoları yerleştirdi. Saatchi & Saatchi imzalı kampanyada, reklam panolarının yaydıkları güneş ışığı benzeri ışıkla önünden geçen kişilere serotonin takviyesi sağladığı belirtildi.

@secretmanchester The perfect #bluemonday pick-me-up? Created by Saatchi & Saatchi in collab with Solgar, the boards use light therapy to help boost the serotonin of passers-by ☀️ It’s on tonight only so check it out before 8pm! ⏰ #manchester #manchestercitycentre #manc #mcrlife ♬ Flowers – Miley Cyrus


Ocean Outdoor tarafından geliştirilen reklam panolarında kullanılan ışıklar için güneş ışığını taklit eden SAD (Seasonal affective disorder) terapi lambalarından ilham alındı. SAD, mevsimlerle ilişkili olan bir depresyon türü olan mevsimsel duygu-durum bozukluğu. Daha az gün ışığı anlamına gelen kısa günler, özellikle mevsimsel depresyonla uğraşan kişiler için bağışıklık sistemiyle ruh halini etkileyen zorlu bir dönemdir ve güneş ışığını simüle eden suni aydınlatma cihazları bu noktada hayatlarını kolaylaştırabiliyor. Öte yandan mevsimsel depresyon ne kadar gerçekse, Mavi Pazartesi o denli tartışmalı.

( [Hava Durumu + (Borç – Aylık Maaş)] x Noel’den sonra geçen süre ile başarısızlıkla sonuçlanan bir denemeden sonra geçen süre) / Düşük Motivasyon x Harekete Geçme İhtiyacı = Sonuç, yılın en depresif günü yani Mavi Pazartesi. 2005 yılında yayınladığı bu formülle psikolog Cliff Arnold, yılın en depresif gününün Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününe denk geldiğini ilan etmişti. Bilimsel argümanlardan yoksun bu formülün bir seyahat acentasının siparişiyle ortaya çıktığı kısa süre sonra ortaya çıksa da, Mavi Pazartesi pazarlamanın yarattığı efsanelerden biri olarak kalmaya devam ediyor.

Görseller: TikTok, Instagram