Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Nom: Yemek ve Gerçek Zamanlı Video Yayınının Birleşimi [SXSW 2016]

Epicurious.com’un kıdemli editörü Matt Duckor, YouTube’un kurucuları Steve Chen ve Vijay Karunamurthy ile canlı videolar ve yeni mobil uygulamaları Nom hakkında konuştu.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

SXSW’te Epicurious.com’un kıdemli editörü Matt Duckor’a konuk olan YouTube kurucuları Steve Chen ve Vijay Karunamurthy’nin dostluğu lise yıllarına dayanıyor.

Gerçek zamanlı ve canlı yayınlanan videolardan oluşan bir yemek uygulaması yapma fikri 37 yaşındaki Chen’in daha önceden odaklanmadığı bir fikirdi, ta ki Nom kurulana kadar…

Chen, YouTube’un 2006 yılında Google’a 1,65 milyar dolara satılmasının ardından yeme-içme alışkanlıklarına daha fazla önem göstermeye başladığını söylüyor.

Bundan birkaç yıl öncesine dayanan yemek pişirme ve mutfak gereçlerine olan tutku sonucu Nom uygulaması ortaya çıkmış. Yeni uygulama ile yemek yapmaktan zevk alan herkes, yemek hazırlama aşamasının yer aldığı videoları canlı ve gerçek zamanlı olarak yayınlayabiliyor. Chen ve Karunamurthy Perşembe günü yayınlanmaya başlayan ve bir de internet sitesi bulunan uygulamayı dünyaya duyurmak için SXSW 2016 festivalini tercih etti.

Nom’un, yoğun ilgiyle karşılaştığını söyleyen Chen ve Karunamurthy, YouTube’un ilk 1 ayda göremediği ziyaretçi rakamına ulaştıklarını ve daha çok insanın bu kanalda yer alması için ikna etmeye çalıştıklarını anlattı.

YouTube’un büyümesi, kullanıcıların yalnızca video seyretmesiyle değil, aynı zamanda siteye içerik yüklemeleriyle mümkün oluyor. Adını yemek yerken çıkarılan bir sesten alan Nom’da ise hem profesyonel hem de amatör şeflerin katılımına ve çevrimiçi toplulukla yemek tarifleri paylaşmasına ihtiyaç duyuluyor.


Nom gibi bir site ve ardından da mobil uygulama yaratma fikri, ikilinin aklına Google Ventures’ın yemek salonunda gerçekleşen uzun süreli iş yemekleri, şirketteki en iyi şeflerin yeni tarif denemeleri ve bu yemekler hakkında yapılan ateşli tartışmalar sonucu gelmiş. Yemek programları ve videoları televizyonda ve internette çok uzun süredir varlığını sürdürüyor ancak Nom, bu videolardan gerçek zamanlı olma özelliği sayesinde bir adım öne geçiyor.

Chen ve Karunamurthy, canlı videolarını Nom’da yayınlamak isteyen insanlara ses ve çoklu kamera kullanımı hakkında teknik destek sağladıklarını söylüyor. YouTube kurucuları, Nom’u finanse etmek için yemek ile ilgili sponsorlarla çalışmaya başladıklarını, hatta şimdiden barbekü firmalarıyla birçok video çektiklerini belirtiyor.


Nom uygulaması ve internet sitesine olan ilgiyi sürdürmek istediklerini söyleyen Chen, insanların Nom’daki videoları eğlendikleri için izlediklerini, uygulama ve internet sitesine olan ilgiyi daha ilginç ve kaliteli içeriklerle devam ettireceklerini de sözlerine ekledi.

Görsel; SXSW
Ekran Görüntüsü; Bigumigu

REKLAM