Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Mac OS X Mountain Lion 100′ün üzerinde yeni özellikle geliyor

Mac OS X Mountain Lion 100′ün üzerinde yeni özellikle geliyor

Bu haber 16 Şubat 2012'de log.com.tr'de yayınlanmıştır.

Geçtiğimiz yıl OS X Lion‘ı Mac sahiplerinin kullanımına sunan Apple, arayı fazla açmadan işletim sisteminin yeni sürümünün geliştiricilere özel versiyonunu yayınladı. OS X Mountain Lion adını taşıyan yeni sürüm, Apple’ın söylediğine 100′ün üzerinde yenilik barındırıyor. Yeni sürüm, iPad’in popüler özellik ve uygulamalarını Mac’e taşıyor olmasıyla önemli bir yenilik getiriyor. OS X Mountain Lion, Mac’lere Messages, Notes, Reminders, Game Center, Notification Center, Share Sheets, Twitter entegrasyonu ve AirPlay Mirroring özelliklerini getiriyor. Yeni sürüm aynı zamanda uygulamaların kolay kurulumu ve bütünleşmesini sağlamak için iCloud kullanılması düşünülerek tasarlanmış ilk OS X sürümü olma niteliğine de sahip. 2012 yazı sonunda Mac’lere yüklenebilecek olan sürüm’de zararlı yazılımlardan koruma sağlaması için Gatekeeper özelliği de bulunacak.

iCloud

Mountain Lion sürümünde, Apple ID’nizle giriş yaptıktan sonra çalışmaya başlayacak olan iCloud, otomatik olarak e-posta, takvim, kişiler, dokümanlar ve daha fazlasını yedekleyecek. Bilgisayarınıza bir şeyler ekleyip çıkardığınızda, yaptığınız işlem iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda da etkili olacak.

Mesajlar

Yeni sürümle birlikte eski dost iChat’in yerini de Mesajlar uygulaması alıyor. Uygulama ile Mac’inizden başka Mac’lere veya iOS’li cihazlara sınırsız sayıda mesaj, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar gönderimi yapabileceksiniz. Mesajlar; iMessage, AIM, Jabber, Yahoo! Messenger ve Google Talk uygulamalarını desteklemeye devam edecek. Uygulamanın beta sürümü bugünden itibaren apple.com üzerinden indirilebilecek.

Anımsatıcılar

Mac uyumlu Anımsatıcılar ile artık ne yapmanız gerektiğini unutmanız daha da zorlaşacak. Oluşturduğunuz listelere kolayca bir şeyler ekleyip çıkarabileceksiniz. Alarm kurup, görevlerinizin son tarihi yaklaştığında sizi uyarmasını sağlayabileceksiniz.

Notlar

Notlar da Mac’e taşınan uygulamalardan biri. Artık yemek tariflerinden yol tariflerine kadar ihtiyacınız olan tüm notları kolay bir şekilde Mac’inizde saklayabileceksiniz. Notlarınıza fotoğraflar ve çeşitli dosyalar ekleyebileceksiniz. Üstelik paylaş butonuyla istediğiniz notu arkadaşlarınıza da gönderebileceksiniz. iCloud uyumu sayesinde Notlar’a tüm iOS’li cihazlarınızdan da erişebileceksiniz.

Bildirim Merkezi

Apple’ın Android’den esinlenerek iOS 5′e kazandırdığı Bildirim Merkezi de Mountain Lion ile Mac dünyasına giriyor. Gelen e-posta, anlık mesajlaşma, arkadaşlık isteği, takvim alarmı gibi birçok uyarı ve bildirim bu merkez üzerinden kontrol edilip, yönetiliyor. Bildirim barları, ekranda kısa bir süreliğine görünüyor ve sonrasında kayboluyor. Sola doğru kaydırma yaptığınız takdirde ise merkezdeki tüm bildirimleri sıralı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Twitter

Apple’ın en popüler sosyal servislerden biri olan Twitter’a ilgisi Mountain Lion’da da göze çarpıyor. Tam entegrasyon sayesinde kullanıcılar Safari, Photo Booth, Preview ve bunlar haricinde kalan üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla doğrudan tweet gönderebilecek.

Game Center

Game Center aracılığıyla Mac’ler de oyuna dahil oluyor. Mac kullanıcıları, uygulama sayesinde iPhone, iPad ve iPod touch sahibi rakipleriyle çevrim içi olarak kapışabiliyor. Oyunları oynayabilmek için Apple ID’niz ile giriş yapmanız yeterli.

AirPlay Aynalama

Artık Mac’inizin ekranındaki görüntüyü AirPlay Aynalama aracılığıyla Apple TV üzerinden kablosuz olarak televizyonunuza aktarabileceksiniz. Bu sayede televizyon ekranında bir internet sayfası veya doküman gösterebilecek, kablolarla uğraşmadan sunumlar yapabileceksiniz.

Gatekeeper

Son olarak da yeni güvenlik uygulaması Gatekeeper. Mac’inize hangi uygulamaları indirebileceğinizi ve kurabileceğinizi kontrol etmenizi sağlayan uygulama ile Mac’lerde bugün yaptığınız gibi herhangi bir kaynaktan uygulama yüklemeyi tercih edebilir veya daha güvenli varsayılan ayarı kullanarak Mac App Store’dan ve Apple Geliştirici Kimliği olan geliştiricilerden alınan uygulamaları kurabilirsiniz.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=dwuI475w3s0